ПРЕДВАСКРШЊИ КОНЦЕРТ У СВЕТОУСПЕНСКОМ ХРАМУ У ПАНЧЕВУ

У четвртак, 30. марта 2023. године, у Светом храму Успења Пресвете Богородице у Панчеву у 19 ч. је одржан Предваскршњи концерт Панчевачког српског црквеног певачког друштва (осн. 1838) пред концертну турнеју по Аустрији. Дириговала је госпођа мр Вера Царина.

Хор је најпре отпевао Концертно вечерње на Велики петак по традицији Светоуспенског храма у Панчеву, које чине следеће композиције (са именима композитора):

Свјати Боже из опела – Стевана Христића (1885-1958);

Мирнаја јектенија – Њ.В.П. Јонатана Елецкиха (1949), Архиепископа тулчинског и брацлавског (УПЦ-МП);

Слава … И ниње – Мите Топаловића (1849-1912);

Стихира на Господи воззвах О како беззаконноје сонмишче [1]  – Стевана Мокрањца (1856-1914);

Старогришћанска песма Светог Мученика Атиногена Свјете тихи[2]  – Леонида Дмитриевича Малашкина (1842-1902);

Слава Тебје Господи… Слава долготерпјенију – Стевана Мокрањца (1856-1914);

Царска јектенија – непознатог композитора;

Стихира при изношењу Плаштанице Слава … И ниње… Тебе одјејушчагосја свјетом – Стевана Мокрањца (1856-1914);

Молитва Господња Отче наш – Николаева;

Тропар Благообразни Јосиф[3]  – Мите Топаловића (1849-1912).

Такође су отпевали:

Ирмос 3. песме из чина опела, а и канона Повечерја на Велики петак  Њест свјат– Ставана Мокрањца (1856-1914);

Кондак трипеснеца из чина Светих и спасоносних страдања Господа нашега Исуса Христа Нас ради распјатаго  – Мите Топаловића (1849-1912);

Заупокојени причастен Блажени јаже избрал – Александра Андреевича Архангелског (1846-1924);

Стих из псалма 2. Вскују шаташасја – Леонида Дмитриевича Малашкина (1842-1902);

Стих из чина опела Дуси и души – Ставана Мокрањца (1856-1914);

Амин – Дмитрија Степановича Бортњанског (1751-1825).

У наставку вечери хор је отпевао:

Изабране делове са Јутрења у суботу 5. седмице Великог поста, и то Бог Господ, тропар Повељенноје тајно, припеве и кондак Возбраноје војеводјеАкатиста Пресветој Богородици;

Из Литургије Пређеосвећених Дарова Да исправитсја молитва моја – Димитрија Големовића (1954);

Са Јутрења Велике суботе Статија трећа – Ставана Мокрањца (1856-1914).

Соло у одређеним композицијама: Маријана Веселиновић, Елеонора Тадић, Виолета Боројев, Игор Куртз, Предраг Томић и Вера Царина. Возгласе је произносио Александар Тасковић. Стихове је читала Борјана Стражмештеров.

Јубиларни концерт Дечијег хора и Подмлатка Панчевачког српског црквеног певачког друштва, поводом 20 година од њиховог оснивања, одржан је дан раније у свечаној сали Народног музеја у Панчеву. Дириговала је госпођа Борјана Стражмештеров.

Одржавање концерата су помогли СПЦО Панчево „Центар“ и Град Панчево.

Панчевачко српско црквено певачко друштво ове године обележава 185 година од оснивања.

Аутор чланка:

појац Стојан М. Оморац, инж. ел.

Напомене:

[1] „О, како безаконо збориште, Цара твари на смрт осуди, не постидевши се доброчинстава која напомињући унапред обећаваше, говорећи к њима: Народе мој, шта сам вам учинио? Не напуних ли Јудеју чудима? Не васкрсох ли мртваце једном речју? Не исцелих ли сваку немоћ и болест? Шта ми дакле узвраћате? Зашто ме се не сећате? За исцељење ране ми нанесте, за живот ме умртвљујете, распињући на дрво Добротвора као злочинца, Законодавца као безаконика, и Цара свих као осуђеника. Дуготрпељиви Господе, слава Теби.“ (Посни триод – српски превод Епископа будимског и администратора темишварског Лукијана, Темишвар 2017, стр. 1157)

[2] „Светлости тиха, свете Славе, Бесмртнога Оца Небескога, Светога, Блаженога, Исусе Христе! Дошавши на запад сунца, видевши светлост вечерњу, певамо Оца, Сина и Светога Духа Бога. Достојан си у сва времена да певан будеш гласима светим, Сине Божији, Који живот дајеш; зато Те свет слави.“ (Часослов, Београд 2007, стр. 190)

[3] „Угледни Јосиф, скинувши са крста Твоје Пречисто Тело, обвиши га чистом плаштаницом и помазавши пријатним мирисима, положи га затворивши, у новом гробу. Но, васкрсао си тридневни Господе, Који дајеш свету велику милост.“ (протојереј-ставрофор проф. др Драган Протић, Црквено песништво, Београд 2001, стр. 23)