Селеуш

ХРАМ СРПСКИХ СВЕТИТЕЉА

Ул. Саве Ковачевића бр.17, 26351 Селеуш

seleus crkvaМесто Селеуш било је настањено искључиво румунским живљем, да би након завршетка Првог светског рата, изнад села била изграђена колонија коју су настаниле стотинак породица добровољаца рата из Лике и Далмације. Они су добили плац за изградњу православног храма, али нажалост он није изграђен до завршетка Другог светског рата, а након тога нису добили дозволу за градњу. Нису имали ни свог свештеника већ су били филијала Иланџе. Године 1981. сналажљивошћу свештеника Богдана Недељкова из Иланџе добијена је дозвола за изградњу црквене куће коју су касније претворили у богомољу. Касније је дограђен торањ и набављена два звона. Након рата у Хрватској у Селеуш се насељава избегло српско становништво, а на колонији је изграђено стотинак станова за њих. Архијерејски намесник алибунарски и администратор парохије у Селеушу, протојереј Јован Веселиновић тражио је благослов од Епископа банатског Никанора за израду пројекта за доградњу солеје и олтара. У септембру 2010. се почиње са радом на том пројекту, а радови су завршени 26. новембра 2011. године, када епископ Никанор освећује реновирани храм.

Парохија је упражњена, опслужује протојереј-ставрофор Борко Лукић из Алибунара.