Дубовац

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

Ул. Маршала Тита бр.86, 26224 Дубовац

dubovac crkvaУ времену под турцима 16-17 веку село под овим именом није забележено ни у једној прилици, с обзиром на податке из друге половине 16. века. Тада је забележен у више наврата ишчезли манастир Срње са црквом посвећеном Светом Николају. Чињеница да у атару Дубовца не постоји поље Срње и Црквена греда, говори да на овим просторима треба тражити остатке некадашњег манастира, евентуално и старијег села. У последњој провали Турака у Банат 1788. године, страдала је стара црква у Дубовцу, као и многе друге у околном местима. Према канонској визитацији из 1789. године, за цркву се каже да је „сагорела“ и да се зато богослужење одржава под звоником. Уз то се наводи да су црквени сасуди у добром стању, да се матичне књиге уредно воде и да је антимис освећен 1788. године и предан пароху Миловану Цабовићу. До краја 18. века и стара црква се више не спомиње. Храм је подигнут у периоду од 1790. до 1794. године и посвећен Светом Оцу Николају. Престоне иконе на иконостасу радили су непознати зографи из 18. века које су касније премазане уљаним бојама. Иконе горњег дела иконостаса радили су сликари из половине 19. века. Иконе у соклу рад су наивног локалног иконописца. Најстарија матична књига је из 1794. године.

Старешина храма: јереј Славиша Умићевић