Плочица

ХРАМ СВЕТОГ ЧЕТВОРОДНЕВНОГ ЛАЗАРА-ВРБИЦА

Ул. Краља Петра Првог бр.75, 26229 Плочице

crkva plocicaМесто Плочица је насељена за време сеобе Срба под Леополдом првим 1404. године. Име носи од живих плотова тј. жбунова око села. Парохијско звање постоји од 1779. године. Године 1837. започет је храм посвећен Светом Четвородневном Лазару из Витаније и завршен је 1853. године. Иконостас је радио Ђорђе (Ђура) Пецић из Велике Кикинде, а звона су ливена у Араду 1858. године. Године 1904. подигнут је торањ на храму. plocica vodicaУ атару села Плочица, између Плочице и Банатског Брестовца постоји ,,водица„, извор воде који никада не пресушује. На интервенцију госпође Ирене Јовановић из Београда , која је у сну примила заповест да се на том месту треба прославити Огњену Марију, бива изграђена мала капелица и степенице до ње. Мала капелица је изграђена 1968 године заузимањем тадашњег пароха Живанка Панића и посвећена је Огњеној Марији.

Протонамесник Милован Ђокић