Старчево

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ПАНТЕЛЕЈМОНА (09.август)

26232, ул. Вука Караџића бр.16

starcevo crkvaПошто је Старчево било манастирска парохија у селу није било Православног храма. Постојао је крст код Старе школе, место за литије. Крст је порушен 01.09.1975. год. , а централни део пренесен је и сазидан у порти код олтара. Наводно је крст сметао за асфалтирање улице. Повећањем броја Православних становника у селу се појавила потреба и жеља да се гради парохијски храм. Пројекат је урадио октобра 1907.год. инжењер Миливој Матић и уједно био надзорни за изградњу храма у Старчеву. Храм је у Српско-византијском стилу, а ипак јединствен по изгледу. Темељи храма су освештани о Преображењу 1908. год. До краја 1910. год. завршени су сви грађевински и занатски радови на храму. Иконостас и пет медаљона на своду брода храма осликао је Љубивоје Анастасијевић сликар из Панчева. Столарске, ковачке,молерске и позлатарске радове радили су мајстори из Панчева. Звона и торањски сат радила јс ливница Пантелић из Земуна. По благослову Епископа вршачког Гаврила Змејановића, храм је освештао 1. јануара 1911. године архимандрит Гаврило Ананијев настојатељ манастира Војловице. Храм је посвећен Светом Великомученику Пантелејмону, девети август када је и храмовна слава. Матичне књиге за Старчево се воде од 1796. год. Као и у осталим местима већи број матичних књига после Другог Светског рата Комунистичке власти су одузеле од Цркве за своје потребе и исте до данас нису вратили. По завршетку храма саграђен је 1912. год.парохијски дом. У пролеће 1923. год. Његова Светост Димитрије Патријарх српски са настојатељем мананастира Војловице посетио је овај храм, парохијски дом и школу. Прва архијерејска литургија у Старчеву служена је о храмовној слави 1923.године. Том приликом Митрополит Илиријон Радонић је освештао нова звона за храм. Нова звона радила је ливница Пантелић из Земуна, велико звоно 325кг. и мало звоно195 кг. Следећу архијерејску литургију је служио о храмовној слави Епископ банатски Георгије Летић.Последњих година храм је у потпуности обновљен споља, а изнутра је осликан. Поводом стогодишњице храма Епископ банатски Никанор је осветио обновљени храм 2012. Године. Освећењу новосаграђене гробљанске капеле и крстова присуствовало је више свештеника, а тај свечани обред обавио је Епископ банатски Господин Никанор.

Прва парохија: протојереј Зоран Малетић, Старешина храма,

Друга парохија: јереј Недељко Санчанин.