Пландиште

ХРАМ ПРЕПОДОБНОГ РАФАИЛА БАНАТСКОГ (29.август)

Ул. Хајдук Вељка 5/22

plandiste crkvaХрам у Пландишту не само да је први храм Српске православне цркве у овом месту, већ је то и први храм у нашем народу посвећен Преподобном Рафаилу Банатском. Када је добијена локација за градњу храма, пројекат је додељен Господину Предрагу Ристићу. Камен темељац је ударен и освештан 1990. Године на дан преподобног Рафаила Банатског од стране Епископа банатског Амфилохија, а те исте године изграђени су и темељи. Изградња храмаје прекинута све до 2004. Године. Сада већ пензионисани свештеник протојереј-ставрофор Душан Нишевић најзаслужнији је за изградњу храма. Лета Господњег 2006.-ог цркву су осветили Епископ банатски Никанор, Епископ осјечко-пољски и барањски Лукијан и Викарни Епископ хвостански Атанасије. Фреску на улазу у цркву је осликао професор Горан Јанићијевић са Академије за уметност и конзервацију, а тренутно се ради на осликавау унутрашњости, изградњи звоника, парохијског дома, црквене сале и палионице свећа.

Старешина храма: протонамесник  Недељко Јанковић.