Ечка

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22мај)

Ул. Београдска бр.30, 23203 Ечка

ecka crkvaХрам Светог Оца Николаја у Ечки саграђен је око 1711. године, а саградили су га становници села након њиховог бројнијег насељавања услед велике сеобе Срба 1690. године. Храм је био саграђен на сеоском православном гробљу, а да је заиста саграђен око 1711. године сведочи и запис са старог иконостаса на коме је написано „Спомен 1711. год“ Храм је саграђен од набоја и ћерпића и облепљен је блатом изнутра и споља. Својим спољњим изгледом настављена је традиција храмова брвнара које су се у то време градиле у централној Србији одакле је и пристигла већина становништва у великој сеоби. Кров храма је двоводни и он је до данас очуван у оригиналу, покривен је шиндром по чему је храм јединствен у целом Банату. Иконостас који је данас у храму је веома импозантан, осликао га је Теодор Поповић и вероватно је завршен 1786. године на шта указује натпис изнад царских двери „17 славу Богу 86.год…“. Постоји претпоставка да је те године на храму дограђен звоник, и тако добио данашњи изглед. Храм је 1883. године обновљен у потпуности и додато је треће звоно, а излио га је познати вршачки ливац Павле Бата. Мања обнова извршена је 1923. године када је извршена поправка крова и замена дотрајале шиндре. Решењем број 216 од 11.02.1948. године, Београд, број регистра 12, храм Светог Оца Николаја је стављена под заштиту државе. У периоду од 1960. до 1963. године урађена је реконструкција иконостаса, и за те потребе ангажовани су рестауратори из Русије Јелена Вандровска и Марија Малахова. У храму се још чувају делови првог иконостаса из 1711. године као и неколико богослужбених књига које потичу из времена 17 и 18 века.

Старешина храма: јереј Горан Болобан