Арадац

ХРАМ САБОРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА (26.јул)

Трг палих бораца бр.4, 23207 Арадац

aradac crkvaТачно време настанка села Арадца није познато, а самим тим ни време формирања парохије арадачке. Поуздано се може рећи да је градња данашњег храма, посвећеног Светом архангелу Гаврилу, почела половином 18. века. Ово датирање темељи се на податку да је сам иконостас у храму постављен 1791. када је донесен из цркве у Ченти, а и на томе да од 1779. године имамо детаљно наведена имена свештеника који су служили у овој парохији. Храм је 1815. године осветио Лазар Поповић, протојереј великобечкеречки. Храм у Арадцу је дужине 28 метара, а ширине 8 метара. Звоник храма је 1847., до када је био покривен шиндром, прекривен лимом, а 1903. године је постављен бакарни лим. Данашње иконе на иконостасу храма потичу из 1891. године и дело су сликара Душана Алексића из Арада. Претходне иконе су уништене 1877. године услед удара грома.

Старешина храма: јереј Зоран Тарајић.