Идвор

ХРАМ СВЕТИХ БЛАГОВЕСТИ (7.април)

26207, ул. Михајла Пупина бр.57

idvor crkvaНа локацији Старо село, пола километра северније од данашњег села, налази се зидани крст, спомен-обележје у знак сећања на место где се налазила прва идворска црква. На том месту налазио се Идвор све до 1736. године, када је после епидемије куге (последње епидемије куге у Европи) село пресељено на данашње место. Та прва црква била је дрвена, а по мапама из 1721. године може се наслутити њен изглед. Слична црква саграђена је на месту садашњег храма, који је свој коначни изглед добио 1803. године. Храм Благовести Пресвете Богородице у Идвору сазидан је 1803. године. Године 1869. На торњу цркве подигнута је нова грађа, 1838. Купљена су и подигнута три нова звона. 1852. Купљен је сат од жутог месинга и постављен на црквени торањ. 1871. Подигнут је иконостас а од 1876. До 1879. На њему су осликане иконе од стране професора Стевана Тодоровића из Београда. Антиминис је освећен од стране Епископа Мојсија Путника 1799. Године. У близини Идвора постоје две водице. Стара, за коју нема података и нова, која је недавно обновљена и посвећена је Успењу Пресвете Богородице. На жалост, нема писаних података о водицама.

Старешина храма: Јереј Ненад Радојчић