Лукићево

ХРАМ ТРЕЋЕГ ОБРЕТЕЊА ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА (7.јун)

Ул. Бирчанинова бр.33, 23261 Лукићево

lukicevo crkvaУ децембру 1999. године формиран је грађевински одбор за изградњу храма у Лукићеву. То је тада било место које раније није имало православну цркву те стога земљиште за изградњу истог није постојало. У марту 2001. године Извршни Одбор Скупштине Општине Зрењанин донео је одлуку на основу које је преписана једна парцела у Светосавској улици број 54 Српској Православној Црквеној Општини у Лукићеву као место за изградњу храма. Исте године добијени су и Урбанистичко- технички услови за изградњу православног храма са звоником, парохијског дома и чесме. У априлу 2001. године епископ Хризостом (Столић) дао је благослов за изградњу храма у Лукићеву, као и идејни пројекат (нацрт) да то буде тробродна базилика са издвојеним звоником. Истом приликом епископ Хризостом је одлучио да храм буде посвећен Трећем Обретењу Главе Светог Јована Крститеља (7.јун). У септембру 2002. године темељ храма осветио је епископ Хризостом. Зидање је отпочело јула 2003. године, а прелиминарни радови изградње храма и звоника завршени су новембра исте године. Године 2004. подигнут је кров и постављен бакар на њему, као и на звонику, освећени су крстови за храм и звоник. Године 2006. урађено је малтерисање храма изнутра и споља. У јулу исте године Епископ банатски Никанор је извршио освећење звона, одслужена је и прва Света Литургија у храму. Године 2007. креирана је самостална парохија у Лукићеву постављањем новорукоположеног јереја Јована Кукића за привременог пароха парохије у Лукићеву. До краја године целокупан храм је поплочан мермером и урађени су прилази ка цркви и звонику. У току 2008. године храм је на дар добио две певнице, и касније је постављена Часна Трапеза од гранита, постављен је мермер на стубове храма као и капители (украси) на стубове. Храм је осветио Епископ банатски Никанор 28.октобра 2012. године.

Старешина храма: протонамесник Славко Шарац