Чента

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА (06.мај)

23266, ул. Чарнојевићева бр.15

centa crkvaМесто Чента се налази на магистралном путу Београд – Зрењанин. Храм који се налази у самом центру села, такође је посвећен Светом великомученику Георгију. О самој градњи храма нису сачувани никакви подаци. У летопису, који је почео да се води од 1909. године, стоји да је почетак градње храма почео 1796., а да је градња окончана 1802.године. Храм у Ченти сазидан је у време владавине Франца I, док је Митрополит био Стеван Стратимировић, а Епископ темишварски Стефан Авакумовић. Црква је дужине 30 метара, а ширине 12 метара. Изнутра је висока 9 метара, док је торањ са крстом висок 39,5 метара. То је једнобродна, класицистичка грађевина окренута североистоку. Украси на њеним фасадама чине удвојени пиластри (стубови) између којих су смештени велики прозори. На западној фасади налазе се по две завршне нише, а над венцем се диже барокни забат са класицистичким декорисаним везама. Иконостас у Чентској цркви урадили су највероватније Георгије и Димитрије Поповић из Великог Бечкерека – Зрењанина. На Богородичном трону је икона Арапске Богородице, рад сликара Георгија Поповића. У доњем десном углу на Богородичином трону стоји запис: „Љета 811. иконописац Георгије Попович жи:В. Бечкеречкиј“. Иконостас, Богородичин трон и неке целивајуће иконе због своје посебне вредности, као и због значаја за проучавање рада сликара Николе Нешковића, Георгија и Димитрија Поповића, стављене су под заштиту Покрајинског завода за заштиту споменика културе у Новом Саду 14. маја 1974. године. Парохијско звање у Ченти је уведено 1745. године, од када се воде матичне књиге крштених, а од те године се бележе и пароси у Ченти. Међутим, црквени живот датира пре парохијског звања 1745. године што се може потврдити натписом на споменику крај старе цркве на коме пише : ,,Зде почивает раб Божи свешченк Петар годн во лето 1738. дек 28’’.

СТАРА ЦРКВА-ВОДИЦА

centa crkva 1Први писани траг о постојању цркве у Ченти датира из 1735 године. Та црква се налази у старом селу, крај саме водице. Тачан датум подизања старе цркве није забележен, иако у црквеном летопису стоји да је парохијско звање уведено 1745. године, од када се и воде матичне књиге крштених. Међутим, први Антиминс чентске цркве је освећен 1743. године, што значи да је Богослужење вршено већ те године. Стара црква на водици је посвећена Светом великомученику Георгију. Пошто је стара црква била у веома руинираном стању,на истом месту, слична њој, подигнута је нова црква 1990.године. У старој цркви на водици,уочи великих празника Ђурђевдана, Вазнесења Господњег, Духова и Петровдана, у вечерњим часовима се врши мало освећење водице и резање колача за здравље верника

Старешина храма: протојереј Драгослав Павловић.