Нови Бечеј

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

ул. Петра Драпшина бр.4, 23272 Нови Бечеј

novi becej crkvaПрема подацима на самој цркви стоји година 1774. као време изградње у време турског рата под владавином цара Јосифа II. Црква је саграђена од тврдог материјала, а димензије су јој: дужина 24,5 метара, ширина 12 метара и висина торња 30 метара. Висина торња пре рушења 1931. године била је 35 метара. Крст на торњу је подигнут 1789. године. Грађавина је једнобродна, са петостраном апсидом и звоником који се уздиже из западног прочеља. Око цркве је пространа порта ограђена транспарентном оградом. У порти је велики крст од црвенкастог камена на степенасто обликованом постољу. Предпоставља се да је иконостас сликао Јефтимије Поповић, док најновија истраживања указују на Стефана Гавриловића. Зидне слике радио је Павле Симић 1858. године. Последња унутрашња рестаурација била је 1928. године. Црква је тренутно у току генералне оправке, раде се спољни радови, ограда и уређење порте.

Старешина храма: протонамесник Миливоје Секулић,

ђакон Владимир Мирков

ХРАМ  УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ (манастирска црква) (1742) 28. август

Протонамесник Миливоје Секулић из Новог Бечеја.