Мокрин

ХРАМ САБОРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА (21.новембар)

Ул. Светог Саве бр.118, 23305 Мокрин, Тел: 023-062-411

mokrin crkvaПосвећен је Сабору Светих Архангела Михаила, осветио га је Епископ темишварски др Георгије (Летић). Зидање је започето 1762. године у време карловачког Митрополита Павла Ненадовића. Храм је у стилу барокног класицизма, димензија 12 метара висине, 27,5 метара дужине и 12 метара ширине са одвојеним торњем. Доградња храма извршена је 1835. и 1836. године и уз њега је саграђен нов торањ са сатовима. Храм је тада дограђен према западу, изградњом припрате продужен је за 15,5 метара, тако да је садашња дужина 43 метра, а сам торањ висок је 42 метра. На торњу–звонику налазе се три звона од којих су два по други пут претопљена 2008.г. (велико и мало), и њих је осветио епископ банатски Г.Г. Никанор. Најстарија матична књига датира из 1757.године. Део матичних књига одузет је и однет на препис у месну канцеларију после Другог светског рата од стране тадашње комунистичке власти, где се налазе и данас. Канцеларија и сала Црквене општине налазе се у порти храма. Иконостас у храму осликан је 1782. године од стране Теодора Илића – Чешљара, две деценије након почетка градње храма. Једини је завршен и потпуно очуван иконостас од свих које је Чешљар радио. Водица (извор-бунар), датира из краја 19-ог века, а посвећена је Светој великомученици Марини. У Мокрину је било четири парохије и два ђакона 1752., а краљевским рескриптом 1868. године смањено је на три парохије. Данас постоје две парохије и обе су попуњене.

ГРОБЉАНСКА КАПЕЛА

mokrin crkva 1Црквица-капела (гробљанска) у Мокрину: Саграђена као костурница породице Сувајџин 1913.год. а посвећена је Св. Алимпију Столпнику, има иконостас и има једно звоно. По смрти ктитора поклонјена је Ц.О. Мокрин у трајно власништво. Пракса је да се други дан духова у њој служи Св. Литургија и парастос ктиторима ове капелице-црквице. Гробљанска капела (мртвачница): Грађена је око три године донацијама Нафне индустрије Србије и Покрајине Војводине. Радови су завршени 2006.год. Осветио ју је 2007.год. Преосвећени Епископ Банатски Г.Г. НИКАНОР.

Прва парохија: јереј Бојан Стајић

Друга парохија: јереј Славко Јовановић.