Јаша Томић

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

Ул. Маршала Тита бр.68, 23230 Јаша Томић

jasa tomic crkvaХрам је подигнут 1746. године и посвећен је преносу моштију Светог оца Николаја. Иконе на старом иконостасу рад су Павла Петровића из 1839. године. Нови иконостас у храму рађен је од 1905. до 1906. године, аутор је био Стеван Алексић. Зидне иконе у олтару, на своду храма, радио је сликар Недељко Поповић – Шербан 1751. године. Покретне иконе у храму су радови непознатих сликара крајем 18. и почетком 19. века. У храму се налазе целивајуће иконе од уметничке вредности, рад непознатог иконографа средином 18. века. Најстарија сачувана матична књига је из 1779. године. На сеоском гробљу подигнута је капела 1906. године и посвећена је Трећем обретенију главе Светог Јована Крститеља. Иконостас у капели је радио сликар Стеван Алексић.

Старешина храма: протонамесник Миладин Јовић.