Нови Кнежевац

ХРАМ САБОРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА (21.новембар)

ул. Српска улица бр.1а, 23330 Нови Кнежевац

n knezevac crkvaНасеље Нови Кнежевац се почело ширити средином 18. века и тада је бројало четрдесетак српских кућа. По предању на месту где се данас налази садашњи храм постојао је други али је срушен из непознатих разлога. Данашњи храм почео је да се гради средином 18 века, тачније 1750., а довршио се 1775. године. Првобитни изглед храма се разликовао од данашњег јер је звоно било саграђено одвојено од храма, те је накнадно припојено храму 1780. године. Иконостас је прављен 1807. године, а сликао га је Георгије Поповић уљаним бојама на дрвеној подлози. Зидне слике, уље на зиду, радио је 1948. године Никола Алексић. У двадесетом веку рађене су три поправке храма. Године 1903. рађена је прва поправка што сазнајемо из повеље која се налази у јабуци. Храм је 1915. године задесила иста судбина као и већину храмова у Банату. Наиме, Аустроугари скидају звона за потребе рата, 1924 године звона се лију у Суботици и исте године постављају. Године 1930. ради се унутрашња рестаурација храма. Године 1994. рађена је трећа, генерална поправка храма са рестаурацијом и чишћењем иконостаса и зидних слика. Рестаурацију иконостаса и зидних слика је урадио Душан Нонин, академски сликар из Новог Сада. Иконостас и зидне слике су стављене под заштиту као споменик културе од посебног значаја 1973., а целокупни храм заштићен је 1994 год.n knezevac vodicaБлагословом Епископа банатског Амфилохија капела на бунару посвећена је Светом пророку Михеју, чији се празник слави уочи Велике Госпојине, и ова богомоља је обновљена 1989. Године, а свечано освећење обавио је Владика Амфилохије 27. августа 1989. године у присуству многобројног верног народа из околине.

Старешина храма: протојереј-ставрофор Душан Рус.

Хор Светих Сергија и Вакха, Диригент проф. Александра Нецков