Врачев Гај

ХРАМ САБОРА СВЕТИХ АРХАНГЕЛА (26.јул)

Ул. Марка Стојановића бр.48, 26348 Врачев Гај

vracev gajНастанак црквене општине Врачев Гај датира из времена 1660. године, али се тада звала Бенчилово и у њој је постојала црква брвнара, а 1713. године се већ помиње назив Врачев Гај. Године 1720. или 1724. гради се нови храм са зидовима од опеке, док је торањ био од дрвета. Овај храм је изгорео у пожару 07. септембра 1848. године, а на његовом месту се гради нови, садашњи храм. Храм је подигнут у периоду од 1850. до 1854. године и посвећен је Светим Архангелима Михајлу и Гаврилу. Иконостас је израдио у дуборезу 1912. године Јосиф Босиок. Иконе за иконостас осликао је академски сликар Никола Стаменковић из Беле Цркве, као и фреске на своду храма. Богородичин престо и Владичански трон у дуборезу израдио је 1888. године дуборезбар Дмитар Јанош из румунског села Врање. Године 1890. белоцрквански сликар Ђока Путник осликао је и позлатио иконе за Богородичин и Владичански трон. Парохијски дом је зидан у 19. веку. Од доласка епископа банатског Г.Г. Никанора на трон банатских архијереја сваке године на празник Богојављања се одржава заједничко освећење реке Нере са епископом суседне епархије будимским и администратором темишварским Г.Г. Лукијаном (Пантелићем).

Старешина храма: протојереј Спаса Аћимов