Скит Светих четрдесет мученика севастијских

Скит Светих Четрдесет Мученика Севастијских

skit cetrdesetЈош од 1735. године постоје записи о манастирском храму. Наиме, село Гај је раније било на месту где се данас налази скит Светих четрдесет мученика севастијских. Међутим, река Дунав је дизала подземне воде те је вода плавила село, због чега је село измештено на данашњу локацију. Данас је проблем подземних вода решен каналима за одводњавање. skit cetrdeset 1Захваљујући монаху Гаврилу 2006. започета је изградња манастирског конака који је завршен и освећен 2012. године. Данас у скиту бораве монах Гаврило (Оприн), монахиња Харитина (Берберовић), монахиња Ана, и искушеница Милка.С skit cetrdeset 2лева на десно: монахиња Ана (Јелић), монахиња Харитина (Берберовић) и искушеница Милка (Скенџић)

Скит Светих Четрдесет Мученика Севастијских

Гај, 26223 Старо Село