Црна бара

ХРАМ ПРЕНОСА МОШТИЈУ СВЕТОГ САВЕ (19.мај)

ул. ЈНА бр.35, 23328 Црна Бара

crna bara crkvaСадашња црква подигнута је 1847. године, како је назначено над западним улазом у храм. По предању, била је на истом месту старија, такође посвећена Светом Сави српском, која је била покривена шиндром. Најстарија сачувана матична књига рођених и крштених потиче из 1779. године. Највећа вредност коју храм има је, у сваком случају, иконостас, који је умерене, али лепе и укусне резбарије. Сликарски радови су испод осредњег квалитета, а закључује се да их је сликао Ђура Пецић, под утицајем и у подражавању Николе Алексића. Иконостас и певнице сликане су уљаним бојама на дрвеној подлози, Због свега горе наведеног, иконостас је проглашен спомеником културе од изузетног значаја и под заштитом је државе. Српска православна црквена општина Црна Бара има у свом власништву 17,5 јутара земље (Аграрном реформром 1949. године одузето је 40 јутара), православно граобље и парохијски дом. На поменутом гробљу налази се капела Ненада Вујина, земљорадника и Црне Баре, који је погинуо 1915. године у Галицији. Од његове заовставштине подигнута је ова капела 1926. године, а 90 јутра земље завештано је Матици српској. У завештању даље стоји да Матица српска, од прихода поменуте земље одржава капелу и гробницу, као и да плаћа одређену сума црквеној општини за оправку храма и парастос на дан Св. Стефана Дечанског, крсне славе породице Вујин. Зидана је у неовизантијском стилу са крстастом основом и куполом на четири прислоњена лука. Има мали дрвени иконостас и на њему су слике Уроша Предића из 1927. године.

Парохија је упражњена, опслужује јереј Светолик Симулов из Чоке