Меленци

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

ул. Браће Барнић бр.57, 23270 Меленци

melenci c rkvaТемишварска епархија је 1758. године извршила попис цркава у својој епархији и тада је убележена и црква у Меленцима. Стара црква била је сазидана од бусена, имала је девет стаклених прозора и била је шиндром покривена. Торањ је био дрвен са три звона. Темпло (иконостас) је нов, са позлаћеним иконама, а на иконостасу дванаест апостола. Нови храм Светог Оца Николаја зидан је у традиционалном српско – византијском стилу. Изградња и завршетак изградње везани су за владавину Цара Леополда II, српског патријарха Стефана Стратимировића и епископа темишварског Петра Петровића. Иконостас, рад Арсенија Теодоровића из 1806 –1816. године. Зидне иконе храма рад Николе Алексића из 1854 –1859. године. Христов гроб са иконама на њему из прве половине 19 века. Матичне књиге рођених, венчаних, и умрлих са домовним протоколима први пут су заведени 1774. године. Село има три гробља. На главном Великом гробљу породица Димитријевић свом рано преминулом сину Божидару подигли су 1895.године капелу у византијском стилу. Посвећена је Св.Оцу Николају. Архитекта овог здања ретке лепоте на овим просторима је чувени српски архитекта Владимир Николић. Капела је пројектована у облику грчког крста са средишњом високом куполом. Фасада је урађена смењивањем жуте и црвене опеке.Иконе у капели израдио је Урош Предић 1908.године. Парохијски дом са два стана саграђен је 1902.године, до сада је више пута обнављан. У порти је зграда у којој се налазе службене просторије. При храму Светог Оца Николаја постоје три парохије:

прва парохија: протојереј Радивој Бунул

друга парохија: протонамесник Јован Веселинов,  Старешина храма,