Крушчица

ХРАМ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ДИМИТРИЈА (8.новембар)

Ул. Саве Мунћана бр.8, 26340 Бела Црква

kruscica crkvaКрушчица је била седиште тзв. ,,Крушчичке буне“, која је букнула у овом месту 11. јуна 1808. године, а под непосредним утицајем Првог српског устанка. Буна је због лоше припреме угушена на самом почетку. Један од њених главних коловођа био је месни ђакон Димитрије Георгијевић – Ђорђевић, познат по надимку „Поп ђак“. Садашњи храм Светог Великомученика Димитрија изграђен је 1780. године. Исти је тешко пострадао у аустро-турском рату (1788.). Наново га је осветио Епископ вршачки Јосиф Јовановић Шакабенда 1793. године. Храм је пројектован у барокном стилу и има зидани иконостас који је живописао незнани сеоски иконописац. Парохијско звање у Крушчици је утемељено око 1770. године. Црквене матице уредно се воде почев од 1778. године. За највећу драгоценост држи се ,,Србљак“ (Москва/Венеција, 1765), у којем се налази једини до сада познати бакротисак ,,Срби светитељи“, рад Христофера Жефаровића из 1741. године.

Старешина храма: јереј Стефан Живковић