Стајићево

ХРАМ УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ (28. август)

Ул. Миленка Ђорђевића бр. 29, 23204 Стајићево

stajicevo crkvaа дан Светог пророка Илије, 2. августа 1926. године организована је самостална Црквена општина у Стајићеву. Исте године, 6. септембра освећени су темељи храма. Тадашњи парох администратор био је јеромонах Милутин Вујић. Храм је подигнут 1935. године, а освећен је 22.октобра 1937. године и освећење је извршио јеромонах Милутин Вујић са више свештеника. Иконостас у храму је пренет из старог храма у Орловату, а радио га је Димитрије Поповић 1772. године. Од културно-историјске вредности су четири иконе ван иконостаса; две целивајуће, једна је рад Димитрија Поповића, а друга рад непознатог зографа из 1747. године. Друге две иконе су Успења Пресвете Богородице, рад прелазног периода, а друга рад руских радионица. Парохијски дом подигнут је 1940. године.

Старешина храма: јереј Никола Ивановић.