Сечањ

ХРАМ СВЕТОГ ДИМИТРИЈА (8.новембар)
Ул. Вожда Карађорђа, 23240, Сечањ

secanj crkvaПрве назнаке духовног оживљавања у Сечњу везане су за деведесете године прошлога века. На челу банaтске епархије налазио се владика Амфилохије Радовић. По његовом благослову отац Новак Петровић образује прву Црквену Општину у Сечњу. Одмах по оснивању Црквене општине, на Видовдан, извршено је прво масовно крштење на Тамишу. Истог дана Епископ банатски Амфилохије осветио је темеље будуће Цркве. Радови на изградњи храма почињу 28. марта 1994. године. Црква се гради по пројетку архитекте из Београда уваженог Предрага Ристића, а надзор је вршио архитекта Павле Трипковић. 12. августа исте године завршене се обе куполе на храму. Звоно храма донео је Гојко Милошевић из Холандије које је купио Дејан Рацков (1949-2004) родом из Војводе Степе који је живео и радио у Холандији. 1990. године када је звоно купљено било је старо 240 година, а ливено у Холандији у граду Додрехту. Звоно је било у поседу једне старе Руске Цркве. 7. новембра 1995. године постављени су крстови на храму Светог великомученика Димитрија. Велики крст тежи 140 кг, а мали 49кг. 8. новембра 1995. године на дан Светог великомученика Димитрија храм су освештали Епископ банатски Хризостом и Епископ браничевски Игњатије. Часну Трпезу даривао је владика Амфилохије и манастир Ждребаоник у ком се налази ћерка Тодора Шекеровића мати Теодосија. Последње масовно крштење извршено је 12. новембра 2004. године у храму Светог великомученика Епископа банатског Никанора. 15. маја 2007. године почела је изградња парохијског дома и Светосавске сале, исте године на Видовдан после вечерње службе коју је служио Епискиоп банатски Никанор освећени су темељи зграде. Због свеукупне ситуације као и светске економске кризе радови су текли изузетно споро. Тек након 4 године, а опет на велики празник Видовдан после свечане Литургије у храму Св.великомученика Димитрија, Епископ банатски Никанор осветио је парохијски дом и Светосавску салу уз саслужење преподобног Архимандрита Нектарија и бројног свештенства како из Сечањског тако и из других намесништва.

Старешина храма: протонамесник Иван Мучалов.