Кусић

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

Ул. Маршала Тита бр.16, 26349 Кусић

kusic crkvaХрам у Кусићу посвећен је преносу моштију Светог Оца Николаја. Подигао га је о свом трошку кусићки обер-кнез Вукмир Николајевић, чије се порекло веже за Кусић, 1747. године, о чему постоји запис на каменим плочама које се налазе при улазу у цркву, на латинском и црквенословенском језику. Такође пише да је иста освећена 22. јуна по старом календару 1747. године, а освећење је извршио Митрополит Исаија Антоновић. Иконостас је 1812. године осликао Арсеније Јакшић, док је храм осликао Ђока Путник из Беле Цркве 1881. године. Храм је више пута паљен и потом обнављан. Из црквеног летописа сазнаје се да су Турци напали село 1738., 1788., затим 1848. године када је „ватром спаљен“ и том приликом је уништена црквена архива из 1777. године, због чега је ова парохија „осакаћена“, јер постоје матичне књиге само од 1848. године. Поправка храма извршена је у години 1871. и исти је освећен од стране Епископа вршачкога Емилијана Кенгелца. На храму Светог Николаја више пута је поправљан кров, јер су га јаки ветрови често оштећивали. После Другог светског рата извршено је више других поправки на храму. Године 1988. извршено је малтерисање споља, поправка унутрашњег дела, чишћење фресака и кречење, 1992. извршена је електрификација звона, 2001. генерално је сређена фасада. Године 2006. сазидана је чесма у порти храма, по угледу на чесму која се налази на брду изнад села. Иста је освећена од Епископа банатског Г.Г. Никанора 26. новембра 2006. године.

Старешина храма: протонамесник Војислав Благојевић