Неузина

ХРАМ СВЕТОГ ОЦА НИКОЛАЈА (22.мај)

Ул. Златомира Бајина бр.19, 23245 Неузина

neuzina crkvaХрам је подигнут 1809 – 1811 године и посвећен је преносу моштију Светог оца Николаја. Освећење и троносање храма обавио је епископ Стеван Авакумовић 1811. године. Садашњи иконостас датира из 1909. године, а рад је Хајдушки Лајоша из Великог Бечкерека. Иконе са старог иконостаса које се чувају у храму радио је непознати сликар 1770. године. Најстарија сачувана матична књига је из 1714. године. У селу Неузина 1932. године сазидана је капела на Водици и посвећена је Преображењу Господњем.neuzina crkva 1Нема писаних података о настанку садашње водице у Неузини, једино што је познато јесте да је посвећена Малој Госпојини. Водица је била у потпуности порушена, али залагањем мештана почета је обнова 2011. године, која се сада приводи крају. Парохијски дом је подигнут 1904. године и дар је архимандрита беочинског Платона Телечког. Због великих оштећења на храму, после 2000.године, за време свештеника Милана Пауновића почела је обнова која је завршена 2008.године. Такође, асфалтиран је и прилаз до храма. Обновљена је комплетна фасада, звоник, постављен је нови цреп. Освећење обновљеног храма извршио је Епископ банатски Никанор 15.7.2008.године. Недалеко од храма, са његове јужне стране налази се надгробни крст који је обновљен 2012.године.

Старешина храма: протонамесник Мирољуб Веселиновић.