Глогоњ

ХРАМ СВЕТИХ АПОСТОЛА

ПЕТРА И ПАВЛА (12.јул) – у изградњи

glogonj crkvaПосле добијања дозвола за изградњу храма, 3. јануара 2010. године освећује се плац за израдњу храма. То освећење је, по благослову Г. Никанора, Епископа банатског, обавио протојереј-ставрофор Богдан Самуилов, тадашњи Архијерејски намесник панчевачки. 3. августа 2010. године започети су радови на темељима храма. Радове је изводило Грађевинско предузеће ПРОБЕТОН из Београда. Освећење темеља је на дан Светог Јовна Милостивог 25. Новембра 2010. Године обавио Епископ банатски Никанор. После прикупљања прилога за даље радове на изградњи храма, ти радови су настављени на дан Преподобног Петра Коришког 5./18. јуна 2012. године. Радове изводи Граађевинско предузеће „НОВА ГРАДЊА“ из Падине. Већ 1. јула је постављена арматура за стубове, да би средином јула започет први ред бледих камених блокова од сике који у комбинацији са фасадном циглом дају посебну драж нашег храма. На дан Свете Марије Магдалине 4. августа 2012. године постављени су улазни стубови у храм са пиластрима, заједно са прозорима храма. На дан 15. августа 2012. године завршена је и хорска галерија на западном зиду храма, да би крајем септембра било окончано бетонирање олтарске куполе. Два месеца касније су готово завршени звоници, да би у јануару ове 2013. године била избетонирана једна о купола звоника.

Старешина храма у изградњи: јереј Иван Барајевац.