Поклоничко путовање Хора младих „Свети Николај Српски“ у манастире Рукумију, Витовницу, Заову, Раковицу и Сланце

У раним јутарњим часовима 7. септембра 2013. лета Господњег на Дан Светог апостола Тита чланови Хора младих „Свети Николај Српски“ кренули су на пут поклоњења светињама Епархије браничевске и Митрополије београдско-карловачке. Тога дана прво поклоничко место је био манастир Рукумија који се налази на путу од Пожаревца према Костолцу у селу Брадарац. Манастирска црква је посвећена Вазнесењу Господњем. Поклоничка група је присуствовала Светој Литургији коју су служили јеромонах Симеон, игуман манастира и протојереј Горан Ивков из Падеја. Саслуживао је ђакон Братислав Јовановић из Кикинде, а чланови Хора младих „Свети Николај Српски“ одговарали су на Литургији под руководством Живанке Шпирић. После Свете Литургије домаћини су уприличили трпезу љубави у гостопримници манастира. У наставку дана је посећен Манастир Витовница. Отац игуман Пимен је причао деци о манастирској цркви посвећеној Успењу Пресвете Богородице, о манастиру, о прелепом манастирском извору посвећеном Светом Јовану Крститељу и о старцу Тадеју. У манастирској цркви Хор младих је отпевао Химну Богородици „Достојно јест“ и „Богородице Дево“. Чланови Хора младих целивали су Крст на скромном гробу архимандрита Тадеја Витовничког. На стотинак метара од Манастира налази се извор и поток у дивном природном окружењу где су деца уживала у прелепој Божијој Творевини, пијући чисту воду и удишући свеж планински ваздух. Мир и спокојство са овог места, као да и сами сведоче једноставну истину сажету у добро познатим речима оца Тадеја: „Какве су ти мисли, такав ти је и живот“. На овом путу, следећи манастир Заова, задивио је све поклонике бројем светих моштију које се чувају у манастирској цркви посвећеној Светим Архангелима Михаилу и Гаврилу. Број делова моштију светих Божијих људи у Цркви, по речима игумана Димитрија, достиже до 300. Отац игуман Димитрије (Плећевић) је подсетио децу о постанку цркве Заове који је везан за народно предање о трагичној смрти сестре Јелице опеваној у народној песми: „БОГ НИКОМ ДУЖАН НЕ ОСТАЈЕ“. У смирај првог дана овог поклоничког путовања чланови Хора младих „Свети Николај Српски“ заједно са својим свештеницима, протојерејем Гораном и ђаконом Братиславом, монахињом Магдалином из Манастира Свете Тројице из Кикинде и родитељима, бакама и декама су стигли до конака Манастира Раковица где их је сачекала сестра Марија Миленковић из Кикинде, домаћица у конаку манастира. Након окрепљујућег сна, деца и одрасли, другог дана путовања су молитвено учествовали у Светој литургији у Манастиру Раковица. Мати игуманија Евгенија (Петронијевић) је дала благослов Хору да пева духовне песме током Литургије када се поје причастен и на крају службе док свештеник дели нафору. Деца су отпевала произвољан причастен „Око сердца“ и песме „Маријо славна“ и „Чиста дево“, а док се делила нафора Хор младих је певао духовне песме посвећене Господу и Мајци Божијој. После Свете Литургије домаћини су уприличили трпезу љубави у гостопримници манастира. kikinda 2013 hor mladi 1Након окрепљења у новој цркви посвећеној Успењу Пресвете Богородице, отац Александар је прочитао Акатист Светом Нектарију Егинском испред дела моштију Светог Нектарија Егинског а затим је миронисао све присутне вернике уљем уз молитву за исцељење душе и тела. Док је трајало целивање моштију и миронисање, с благословом оца Александра, Хор младих „Свети Николај Српски“ заједно са ђаконом Братиславом и оцем Александром је појао духовне и родољубиве песме. Затим су чланови Хора целивали Крст на гробу Патријарха Павла. С благословом мати игуманије Евгеније за срећан наставак пута мала поклоничка група кренула је у последњи манастир на свом путу, манастир Сланце. Наставак дана обележен је утисцима из манастира Сланци. Овај манастир је метох (имање) Хиландара. Искушеник Зоран је говорио о цркви посвећеној Архиђакону и Првомученику Стефану, о Чудотворној икони Пресвете Богородице Тројеручице Сланачке и о старцу Стефану Каруљском чији су земни остаци сахрањени на малом монашком гробљу у манастиру Сланци. Деца су провела лепо поподне певајући духовне, родољубиве и етно песме у манастирској гостопримници. За све старије вернике и пратиоце деце, верско поклоничко путовање у организацији Хора младих „Свети Николај Српски“, било је искорак за по једну лествицу више, у сопственом духовном узрастању. Могли су се уверити да су деца заиста прихватила Литургију као најприроднији и веома неопходан део живота. То се може уочити не само по њиховом познавању одговарања на Литургији и великог броја духовних песама, већ и по начину понашања у храмовима, упијања речи беседника који су им се све време пута обраћали, по кротости коју су, тако симпатично показивали у труду да се обуку како доликује у посети светињама. Деца су разумела Јеванђелске речи „кротак као голуб и мудар као змија“. То је, у свим временима било, јесте и биће велико животно умеће. Ова деца ће врло брзо одрасти, упловити у немирне воде свакодневних борби и брига. То што су, део свог одрастања посветили овом Хору, за њих ће бити велика помоћ у каснијем животу. kikinda 2013 hor mladi 2Они су видели да су манастири места непрекидне молитве и осетили какав мир се у њима може пронаћи. То може бити спасоносна лекција и за све нас одрасле. Ако би се изразили савременим жаргоном, то су места на којима се увек могу „напунити батерије“. Мирис тамјана, шум воде са извора, мудре речи духовника, разговор људи кроз топлину и љубав у очима, укус јела са заједничке трпезе, шапат молитви, милозвучна појања, једном доживљени, заувек остају у сећању јер их памти наша душа.

Драгана Милетин