ИСПОВЕСТ СВЕШТЕНИКА И ЛИТУРГИЈА ПРЕЂЕОСВЕЋЕНИХ ДАРОВА У ДЕЛИБЛАТУ

Сваком православном хришћанину који је после крштења пао у грехе, света Црква даје опроштај и духовни лек кроз Свету Тајну Покајања. Зато се ова Света Тајна назива другим крштењем. Покајање је Света Тајна у којој онога ко исповеда своје грехе, уз видљиво добијање опроштаја од свештеника, од грехова разрешава Сам Господ Исус Христос. Будући да је власт “свезивања и разрешавања” (Мт. 18, 18 и Јн. 20, 23) Господ дао апостолима и њиховим наследницима, Свету Тајну Покајања могу да обављају само епископи и презвитери, а које су они законито рукоположили. Установљење ове Свете Тајне води порекло од Господа нашег Исуса Христа, који је Својим ученицима рекао: Као што је Отац послао Мене, и Ја шаљем вас… Којима опростите грехе, опраштају им се; и којима задржите, задржани су (Јн. 20, 2123). У петак 28. марта четврте недеље Часнога поста обављена је исповест и причешће свештенства намесништва ковинског у храму Св.Оца Николаја у Делиблату. Духовник и Исповедник на овој Светој тајни био је протојереј – ставрофор Драган Говорчин из Мокрина. Свету Архијерејску Литургију Пређе- освећених Дарова служио је Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор уз саслужење свештеника овог намесништва: протојереја Душана Васића, протојереја Новака Петровића, јереја Дејана Делића и јереја Саше Умићевића, а пригодну беседу на крају Литургије одржао је јереј Бојан Куљанин из Гаја, док су и остали свештеници узели учешћа за пјевницама на овој светој Литургији. После одслужене Свете Литургије Епископ Никанор обишао је новозапочети парохијски дом у Делиблату, после чега је у Црквеној сали одржан братски састанак oвог намесништва, који је завршен трпезом љубави.

deliblato 2014 a

јереј Зоран Мумовић, парох делиблатски