Друга недеља поста у манастиру Војловици

У другу недељу Великог поста, недељу Светог Григирије Паламе у манастиру Војловица, за вернике Панчева и околине била је несвакидашња радост да Свету архијерјску Литургију служи Његово Преосвештенство епископ банатски Г. Никанор са уваженим и драгим гостом епископом Канадски Г. Митрофаном. Литургијском сабрању саслуживали су протојереј–ставрофор Радослав Милановић, старешина Светоуспенског храма у Панчеву, протојереј Радослав Радмановић, архијерејски намесник и парох треће успенске парохије у Панчеву, и јереји Недељко Санчанин, парох старчевачки и Станиша Кљајић–Перић, парох у Банатском Новом Селу. Након поучне беседе оца Недељка и причешћа верника, на крају Литургије, владика Никанор је као домаћин поздравио уваженог госта, великог архијереја наше цркве који по речима владике „све бриге наше Цркве и све ране нашег рода носи, и који је много чинио и нашем народу овде и у српским крајинама и на Косову“. Домаћин, владика Никанор се захвалио госту на принесеним молитвама, а такође и игуману јеромонаху Димитрију и свештенству панчевачком што се брину за уредно богослужење у манастиру, као и верном народу што походи ову светињу празницима и недељним данима. Владика Никанор је  подсетио на значај ове светиње за Епархију банатску, али и за целу Српску цркву, обзиром да је у манастиру боравио свети Владика Николај Српски и изразио веру да су његове молитве за спас рода нашега овде са нама присутне.

На крају је је владика канадски Митрофан поучио верни народ значају Друге недеље поста посвећене Светом Григорију Палами: „Ова недеља друга, је недеља благодати Божије, прослављамо светог Григорија Паламу. Каже се за њега да је он учитељ благодати, проповедник благодати. Ништа драга браћо и сестре у нашем хришћанском животу не бива без благодати. Зато апостол Павле каже: јер сте благодаћу спасени кроз вјеру; и то није од вас, дар је Божији. Шта значи благодат? Благо – дат. Бог  нам је дао не једно добро него стотине и стотине добара, свакога дана. А највећи дар који нам је дао јесте да је послао Сина Свога да страда ради нас и ради нашег спасења. Једна је благодат коју сте данас примили приступаујућу светом причешћу, једна кад крштавате вашу децу, једна када сте се исповедили, па једна када се венчавате, једна када се врши света тајна јелеосвећења и тако даље… Много ми дарова примамо и сви дарови долазе од Бога“.

Владика је потом поучио да је свети Григорије Палама објаснио разлику између Божије суштине и Божије енергије и нагласио: „Кад мене греје сунце, да ли ја узимам суштину Сунца у себе? Не. Кад ме греје ватра, узимам ли жар у себе? Не, него ону топлоту која долази од ватре, која долази од сунца. Тако је Божанска благодат од Духа Светога. Ми не примамо суштину Божију, него благодат Божију, која сија из Њега, зрачи из Њега.

Своју поуку народу владика је завршио речима славословља Светог Апостола Павла из Друге посланице Коринћанима, речима, које се чују на свакој недељној и празничној Литургији: „Благодат Господа нашег Исуса Христа и љубав Бога Оца и заједница Светога Духа нека буде са свима вама“.

Мирко Петровић,

Катихета из Панчева