Светом Архијерејском Литургијом прослављена Слава у Долову

DSC_2269

На дан када Црква прославља Пренос моштију Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, 22 маја, такозвана Велика или Горња Црква у Долову је Архијерејском Литургијом прославила своју Славу.

У овом селу постоји још једна Српска Црква, такозвана Мала или Горња, а такође и Румунска Црква и сва три православна храма су посвећени овом Празнику.

Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор. Епископу су саслуживали: протојереји–ставрофори: Радослав Радмановић, архијерески намесник панчевачки, Ромулус Јоца – свештеник Румунске Православне Цркве, Иван Милановић – свештеник из Мраморка и домаћин јереј Бојан Гавриловић, протођакон Игор Станковић из Вршца и ђакон Мирко Петровић из Панчева. За певницом су појали јереј Жељко Младеновић и ђакон Ненад Савић из Панчева. Отац Бојан је овом приликом одликован чином протонамесника за показани труд на обнови храма и духовног парохијског живота. Светој Литургији је присуствовао велики број мештана већином Срба, али и Румуна, а такође и ученика са Веронауке.

Након Свете Литургије обављен је обред вршења Крсног хода званог Литија око Храма и чин резања Славског колача. Након тога, верном народу се обратио Владика Никанор беседом о Светом Николи Чудотворцу. Овом приликом сабрању се обратио и румунски свештеник Ромулус, који је пренео молитвене поздраве сестринске Румунске Цркве из Долава и у име својих верника предао оцу Бојану поклон икону Преноса моштију Светог Николаја – празника који вековима спаја два народа и најбоље сведочи о њиховим добрим односима.

Kумови Славе су припремили послужење за све у црквеној порти.

Ђакон мр Мирко Петровић