Прослављено 800 година аутокефалности Српске Православне Цркве у Епархији банатској

DSCF6147

У суботу 23. новембра 2019. године у граду Зрењанину одржана је централна прослава Српске Православне Епархије банатске поводом 800-те годишњице добијања аутокефалности Српске Православне Цркве. У свечаној сали Културног центра Зрењанина одржана је свечана академија поводом овог значајног јубилеја. На самом почетку поздравно слово и благослов упутио је Епископ банатски господин Никанор речима да је само избројати до 800 много а камоли живот једног организма, што је Црква, одржати током 800 година и да смо зато благодарни Богу што је Цркву своју сачувао током толиког периода и нама свима дао снаге да и ми сачувамо оно што је највредније у нашем народу. Пригодну беседу одржао је протосинђел Клеопа Стефановић, старешина манастира Ваведења Пресвете Богородице и професор Српске Православне Богословије „Свети Арсеније Сремац“ у Сремским Карловцима. У културно-уметничком програму ове академије учествовали су хорови домаћини „Свети Серафим Саровски“ и „Преподобни Рафаило Банатски“ као и гостујући хор „Свети Сава“ из Сремске Митровице. Те вечери могло се чути много песама које су пробудиле емоције присутних јер је циљ академије био да присутнима приближи време од Светог Саве до данас поготово на просторима Баната где је црквени живот био веома активан још од 11. века. Поред хорова свој допринос благољепију ове вечери дали су зрењанински оперски певач  тенор Љубомир Поповић, госпођица Јелена Рудић и зрењанински песник господин Петар Марков. Програм су водили глумац Миљан Вуковић и ђакон Предраг Ненин. Поред великог броја свештенства и верника не само из Зрењанина него и из целе Епархије академији су присуствовали и господа Епископи осјечко пољски и барањски Херувим и умировљени Епискпи зворничко тузлански Василије и милишевски Филарет као и градоначелник Зрењанина господин Чедомир Јањић са својим сарадницима.

У Недељу 25. новембра 2019. године ова велика и значајна прослава крунисана је саборном Светом Архијерејском Литургијом у храму Успења пресвете Богородице у Зрењанину у присуству великог броја верника. Литургијом је началствовао умировљени Епископ зворничко тузлански Господин Ваилије уз саслужење епискпа будимског и администратора темишварског Господина Лукијана, умировљеног Епископа милешевског Господина Филарета, Епископа осјечко пољског и барањског Господина Херувима и домаћина Епископа банатског Господина Никанора. Литургију су служили и свих четрнаест архијерејских намесника Српске Православне Eпархије банатске и архимандрит Нектарије Татарин, старешина манастира Средиште, протојереј Нинослав Качарић, дугогодишњи секретар Епархије банатске, протођакон Игор Станковић, протођакон Зоран Миланковић, ђакон Војислав Николић и ђакон Предраг Ненин који је овом приликом произведен у чин протођакона. На литургији певао је хор светоуспенског храма Певачко друштво „Преподобни Рафаило Банатски“ којим диригује госпођа Сенка Милисављевић а беседу о овом значајниом јубилеју произнео је протојереј-ставрофор Недељко Васиљевић, секретар Епископа банатског. Након свете Литургије славље је настављено за трпезом љубави у порти и просторија светосавског дома свето Успенског храма у Зрењанину.

СПЦО Зрењанин