Војвода Степа

ХРАМ СВЕТОГ ВАСИЛИЈА ОСТРОШКОГ (12.мај)

Ул. ЈНА бр.5, 23219 Војвода Степа

v stepa crkva1919. – 1920. године парцелисано је имање Грофа Чекоњића, те је на одаји „Леона Мајор“ основана колонија Леоновац. Почетком 1922. године приспеле су прве породице досељеника, око 40 херцеговачких породица са подручја некадашњег среза Љубиње. Затим личани, црногорци, и на крају банаћани беземљаши из Меленаца, Кумана и Драгутинова. Колонију је од првих дана опслуживао Анђелко Грбић, парох српскоцрњански. Прва архијерејска посета на колонији Војвода Степа била 19. априла 1931. године и када је епископ др Георгије Летић осветио звоно за храм. 12. маја (29. априла) 1937. године, после свете Литургије извршено је на најсвечанији начин освећење камена темељца за подизање Светог храма у Војвода Степи. Освећење камена темељца извршио је архијерејски намесник Сима Попов уз асистенцију свештеника Анђелка Грбића и Николе Брацанског из Српске Црње, Данила Адамовића из Руског Села и месног свештеника Радише Бербакова. Овај храм се подизао добровољним прилозима овог места уз издашну помоћ црквених и државних власти. Планове за храм израдио је архитекта из Новог Сада г. Ђорђе Табаковић, а предузимач је г. Јован Шмит из Јаше Томића. Свети Храм носи карактер српско – византијског стила. 1988. – 1989. године извршена је комплетна адаптација храма. Уведена је струја које до тад није било, саниран је кров на храму и комплетна унутрашња и спољна фасада, док је 2004. године пресечена влага на храму.

Старешна храма: протонамесник Петар Велимиров