Ботош

ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ (21.септембар)

Ул. Тозе Марковића бр.66, 23243 Ботош

botos crkvaТемељи храма у Ботошу постављени су 1780., док је изградња завршена 1783. године. Храм је посвећен рођењу Пресвете Богородице – Мала Госпојина. Иконостас у храму радио је Константин – Стеван Пантелић у периоду 1864-1867, а рестаурацију је 1925. године урадио Васа Поморишац. Најстарија сачувана матична књига је из 1790. године. botos crkva 1Црква Рођења Светог Јована Претече, у народу позната као намастир је богомоља о чијем настанку нема писаних докумената. По предању црквицу су подигли калуђери, од бусења. Трагови бусења се и данас могу видети на зиду олтара. Братство манастира је имало два калуђера и једног ученика, али имена тих монаха остала су непозната. Данас, манастир се обнавља, али већ дуго година у назад не постоји монашко братство нити конак. Иначе, то је скромна једнобродна грађевина, без кубета, са правоугаоном основом. Зидови су дебели 75цм. Олтар је грађен врло интересантно, у полукругу, који је добијен на тај начин што је ређано бусење заједно са травом. Остали део храма је од набоја. На зидовима иза певнице налазе се фреске, које су приликом рестаурације заштићене. (Намастир је под заштитом државе).

Старешина храма: протонамесник Светозар Бузаџија