ВЕРНИЦИ СРПСКЕ И РУМУНСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ТРАДИЦИОНАЛНО ОБЕЛЕЖИЛИ ЛАЗАРЕВУ СУБОТУ И ЦВЕТИ

ВРБИЦИ СЕ НАЈВИШЕ ОБРАДОВАЛИ МАЛИШАНИ

У присуству грађана, парохијана  и гостију 20. априла у свим православним храмовима у општини Алибунар традиционалном литургијом и освећењем врбових гранчица свечано су обележени Лазарева субота и Цвети. Празник је посвећен уласку Господа  Исуса Христа у Јерусалим и припрему за његово страдање и Васкрсење. Овај дан посвећен је последњој недељи Христовог живота и  страдања Господњег.Празник је традиционално обележен  у Банатском Карловцу, Владимировцу, Локвама, Иланџи, Добрици, Новом Козјаку, Селеушу  и Николинцима  а изузетно свечано било је у Алибунару где су празник  прославиле Српска и Румунска Православна Црква. Богослужење је вршио протојереј ставрофор Борко Лукић уз саслужење свештеника Момира Ранковића  који су  малишанима и парохијанима  делили звончиће, слаткише и освештане врбове гранчице.Потом су сви скупа опходили  цркву.Парохијани сестринске Румунске Православне Цркве предвођени протојерејом Петром Мараном у пратњи црквеног хора  духовни чин обавили су на сличан начин крај сеоске чесме код Цапљиге која симболише извор живота. Протојереј Борко Лукић изразио је задовољство што овим празником парохијани осећају радост доласка и Васкрсења Исуса Христа и верницима пожелео је срећу .За ову прилику допутовао  је и  један број наших земљака на привременом раду у Западно европским земљама који  најрадоснији празник традиционално  дочекују  у кругу најмилијих.

Ференц  Косо