ВЕЛИКО ОСВЕЋЕЊЕ ХРАМА УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ЦРЕПАЈИ

crepaja 2013

Дана 8.септембра 2013год. на Свете мученике Адријана и Наталију, Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор осветио је храм Успења Пресвете Богородице у Црепаји. Том приликом у престо су положене мошти Светога Ксенофонта, светитеља и божијег угодника из 5. века. Преосвећеном Епископу Господину Ника- нору саслуживали су: Архијерејски намесник панчевачки протојереј – ставрофор Стеван Урошев; парох друге парохије у Црепаји протојереј Живко Коврлија; парох качаревачки протонамесник Миладин Радић; парох прве парохије у Црепаји јереј Љубиша Милић; протонамесник Радослав Радмановић из Панчева и протонамесник Владо Благојевић из Дебељаче, а отац Недељко Санчанин из Старчева водио је рачуна о воскомастиху и другим потребама. Након великог освећења храма почела је Света Архијерејска Литургија на којој су протонамесник Миладин Радић из Качарева и јереј Љубиша Милић први парох у Црепаји произведени у чинове протојереја. По завршетку Свете Литургије преосвећени Епископ Никанор обратио се присутном народу са пригодном беседом за тај дан и догађај. Обративши пажњу на Јеванђеље Преосвећени Епископ Никанор је истакао велику потребу праштања. Пошто је завршена беседа Преосвећени Епископ је одликовао Архијерејским граматама оне које је Црквена Општина Црепаја предложила, а који су свакако својим трудом и доприносом помогли обнову храма. Одликовани Архијерејским граматама су: Највишим одликовањем Епархије Банатске Орденом Светог Теодора Вршачког одликован је Мирослав Алекса, Општина Ковачица- Задужбинар, Срђан Алекса- Велики добротвор, Миљан Атанацковић-Велики добротвор, Тамиш Дунав ДВП Панчево-Добротвор, Јован Весин-Добротвор, Петар Милошев-Добротвор, Стеван Милошев –Добротвор, Зоран Атанацковић-Добротвор, Шећерана Ковачица-Добротвор, „Витамикс Клас“-Добротвор, ЈКП Рад Црепаја – Добротвор. Након доделе Архијерејских грамата Старешина храма протојереј Љубиша Милић захвалио се Преосвећеном Епископу Никанору, свештенству и свом присутном народу који је дошао да увелича славље и позвао све присутне на заједничку трпезу љубави у Светосавском дому. За време трпезе додељене су грамате Црквене Општине такође заслужнима за обнову храма.

протојереј Љубиша Милић, старешина храма