ВЕЛИКА ГОСПОЈИНА У ПАНЧЕВУ

IMG_7366_Signed

На Велику Госпојину, у уторак, 28. августа 2018. године, када Црква празнује Свечасно Успење Пресвете Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије, Свету Литургију су, поводом  славе Светог храма Успења Пресвете Богородице у Панчеву, саборно служили панчевачки пароси протојереји-ставрофори Стеван Урошев, Радослав Милановић, Радослав Радмановић, протонамесник Слађан Тубић, војни свештеник Ђорђе Стојисављевић (гост из Новог Сада), јереји Душан Грујић, Милош Пешић и мр Мирко Петровић. На Светој Литургији су појали чланови Панчевачког српског црквеног певачког друштва, којима је дириговала госпођа мр Вера Царина.

Многобројни верници, који су се припремили молитвом, постом и исповешћу, приступили су Светој тајни Причешћа. Причешћивало се из три путира.

Након Литургије је вршен Крсни ход око храма, предвођен припадницима Војске Србије и свештенством, уз ношење Крста, рипидâ, црквених барјакâ и Иконе, уз кађење и читање Јеванђеља, и уз појање тропара Празника (храма).

Током читавог дана су верници долазили у храм, прислуживали свеће и целивали Празничну икону из Ризнице храма, коју „поклони аџи Андреа Димитріевић, житељ вршачки“ 1870. године, изнету на Празничном јутрењу, које су служили протојереј-ставрофор Стеван Урошев и јереји Милош Пешић и мр Мирко Петровић.

Вечерње је служио Високопречасни протојереј-ставрофор Радослав Радмановић, В.Д. Архијерејског намесника панчевачког, уз саслужење ђакона Ненада Савића из Панчева и учешће чланова Панчевачког српског црквеног певачког друштва, којима је дириговала госпођа мр Вера Царина. Појали су и протојереј Богдан Самуилов, умировљени панчевачки парох, протонамесник Слађан Тубић, вероучитељ Владимир Козић, Милош Мизић, Радан Шарић и Стојан Оморац.

Славски колач, који је припремила породица господина Жељка Огризовића, председника СПЦО „Центар“ у Панчеву, преломио је протојереј-ставрофор Радослав Радмановић, уз учешће протојереја Стојчета Цветковића, старешине храма Преображења Господњег у Панчеву и јереја Милоша Ранисављевића, старешине храма Светог Саве у Панчеву.

Славски колач и благосиљано кољиво је подељено у храму присутним верницима, за које је било припремљено и послужење у порти храма, које је благосиљао протонамесник Слађан Тубић.

Аутор чланка:

инж. Стојан М. Оморац, појац