ВАСКРШЊА СВЕЧАНОСТ У САНАДУ

У организацији Црквене општине у Санаду, на Томину недељу (Мали Ускрс), 27. априла 2014. године, у препуној сали Дома културе у Санаду, одржан је Свечани Ускршњи програм. Већ трећу годину за редом Црквена општина Санад приређује Ускршње свечаности, угледајући се на предратне пограме која су Соколска и Дилетантска друштва давала у свим селима Баната на други дан Ускрса или Божића. Програм који је одржан у Санаду био је достојанствен и приличан величини празника. Након отпојаног тропара „Христос воскресе“ и поздравног говора домаћина, у програму су учествовали: хор „Свети Николај Српски“ из Кикинде, извођењем неколико духовних и изворних песама, чланови извођачког ансамбла КУД-а „Банат“ из Новог Кнежевца, играма из околине реке Пчиње, чланови дечијег ансамбла КУД-а „Вук Караџић“ из Санада, који су играма из Шумадије улепшали вече. У току програма наступали су и чланови дечијег црквеног хора из Санада и то извођењем кратке представе „Христово васкрсење“, рециталом о ускршњим обичајима у Банату, игроказом „Ускрс на модеран начин“, те представом „Ускрс у Банату“. Све тачке са одушевљењем су прихваћене од публике, а највише смеха и емоција изазвала је она финална, представа „Ускрс у Банату“. Након програма, у сали Богомоље приређено је послужење за учеснике и госте програма, а исто је реализовано захваљујући помоћи вредних парохијанки Санада. Из бројних позитивних коментара и аплауза публике која је до последњег места испунила салу Дома културе у Санаду, да се закључити да је Ускршњи програм испунио своју мисију – продужити празновање Ускрса и приближити људе Цркви, али и Цркву народу.

Душко Јанчић