Васкршња Академија у Богомчуваном граду Вршцу

„РАДУЈТЕ СЕ-ХРИСТОС ВОСКРСЕ“

С благословом Његовог преосвештенства Епископа банатског Г.Г.Никанора,а у организацији Епархије банатске одржана је Васкршња Академија у Богомчуваном граду Вршцу под називом „РАДУЈТЕ СЕ-ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ“ у народном позоришту „Стерија“.

Овај Богољубиви сабор окупио је велики број деце,хорове,музичаре,уметнике као и кулурно уметничко друштво.

Академију је својим благословом и беседом отворио преосвећени Владика г.Никанор,а велику подршку својим присуством дала су сестринства манастира Месић и Хајдучица као и вршачко свештенство.Богат духовни и културно уметнички програм могао је да задовољи укус великог броја присутних и испуни радошћу празника над празницима.Кроз дводелни програм присутне је водила госпођица Весна Радовановић.Својим анђелским гласовима Васкрслог Господа прво је прославио дечији хор музичке школе „Јосиф Маринковић“ из Вршца који води госпођа Тања Мрђа ,кроз песму „људи ликујте..“

Васкршњи тропар и Ангел вопијаше отпевао је Црквени хор „Свети Теодор Вршачки“ из Вршца којим диригује госпођа Олга Шинковић.Вршачки основци су извели Васкршњи рецитал и игроказ о настанку Васкршњег јајета,а кратка Васкршња казивања Светог Николаја Жичког говорили су вршачки гимназијалци.Чланови музичког састава „Ступови“ из Београда са благословом манастира Ђурђеви Ступови из Раса,више од једне деценије прослављају Васкрслог Господа широм Српског народа.Вршачкој публици представили су се духовним, као и старим Српским песмама.Песникиња духовне поезије Нађа Бранков казивала је своју песму“Востани Ангеле“.Велику подршку дали су глумци вршачког позоришта „Стерија“ Драган Џанкић и Иван Ђорђевић ,који су казивали Васкршње слово Светог Јована Златоустог.

Прелаз између духовног и народног дела програма уприличен је читањем „Завештања песме и свирке“ Светог Симеона Мироточивог,које су читали вршачки гимназијалци.

Извођењем песме са Косова публику је поздравила гошћа из Панчева Андреја Петровић.Већина публике је имала прилику да први пут уживо чује гајде које са љубављу свира Душан Поповић из Сувог Дола са Пештери.Он је јединственост овог инструмента представио кроз Српска народна ора и песме и покупио бучне аплаузе публике.Публика је имала прилку да ужива у игри и песми и културно уметничког друштва „Лаза Нанчић“ из Вршца.

Са надом и жељом да оваквих Богољубивих сабора буде више и чешће учесници и публика опростили су се саборно отпевавши тропара најрадоснијег Хришћанског празника.

Духовну академију пропратила је и пригодна изложба дечијих радова на тему ВАСКРС, у холу позоришта“ Стерија“.Учесници излижбе били су полазници мале школе „Бранко Радунковић-воља чини чуда“, у виду Васкршњих јаја, као и предшколска установа „Лептирић“ и „ШОСО Јелена Варјашки „,у виду ликовних радова.

ХРИСТОС ВАСКРСЕ! ВАИСТИНУ ВАСКРСЕ!

јереј Радомир Сандић

парох великосредишки