Усековања главе Светог Јована Крститеља у манастиру Месићу

12004115_1200383576645251_1367543915411327728_n

На празник Усековање главе Светог Јована Крститеља Његово Преосвештенство Епископ банатски Г. Никанор служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог Јован Крститеља у Месићу, општина Вршац.

УСЕКОВАЊЕ ГЛАВЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА (29. август); Црквени празник који је уједно и једнодневни пост; празник када се Црква сећа великог проповедника покајања и Царства Божијег – Св. Јована Кститеља, и његовог мученичког страдања. Догађај који је био повод за успостављање овог празника описан је у (Мт 14, 1-13); Ирод Антипа, син Ирода Удумејца, оженио се (други брак) Иродијадом, женом свога брата Филипа. Због тог неморалног чина, Св. Јован га је без страха изобличавао пред свима. На рођендан Ирода Антипе, Иродијадина кћи, пошто је претходно игром угодила Ироду, а по наговору њене зле мајке, тражила је од Ирода, и добила, главу Св. Јована Крститеља. Тако је страдао велики пророк Св. Јован Крститељ. Иродијада је закопала главу у свом дворцу, а тело су ученици Јованови сахранили у Севастији – стара Самарија, у Палестини. У својој беседи Владика Никанор је подсетио да је увек тешко време за оне који иду Христовим путем, али да молитвом Богу увек побеђујемо све и свакога непријатеља.