У Вршцу свечано прослављен заштитник Српске Православне Епархије банатске и града Вршца Свети свештеномученик Теодор епископ Вршачки

На празник Светог Теодора Вршачког, 29. маја 2017. године, свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ банатски г. Никанор уз саслужење више свештеника и ђакона Епархије банатске.

Том приликом јереју Владимиру Симеуновићу, старешини храма Светог Теодора, на малом входу додељено је звање протонамесника. Учешће у светој Литургији као и литији око светог храма узели су и градоначелник Вршца са сарадницима и ктитор овог светог храма г. Родољуб Драшковић са којим је и преломљен славски колач.

Преосвећени Владика банатски г. Никанор честитајући славу свом верном народу, говорио о светитељу Теодору Вршачком и његовом значају за род српски. -пископ Теодор се 1594. године нашао на челу устаника у Банату. Устаници су на заставама имали лик Светога Саве. Темишварски паша ухвати у Вршцу владику Теодора и живог га одере. Исте године донете су мошти Светог Саве из манастира Милешеве и спаљене на Врачару, подсетио је Владика.