У спомен на царску породицу Романов

Свечана архијерејска Литургија у храму Светог Саве на Врачару. Отворена изложба у крипти Храма „Четири века Дома Романових – буђење сећања“.

Торжественом архијерејском Литургијом у Спомен-храму Светог Саве на Врачару, у спомен на пострадалу царску породицу Романов, Српска Православна Црква са верним народом прославила је данас страдалнике за Христа и Русију, страстотерпце, цара Николаја Другог и његову породицу. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уз саслужење Преосвећене господе Епископа шабачког Лаврентија, банатског Никанора, врањског Пахомија, рашко-призренског Теодосија, крушевачког Давида, топличког Арсенија и јегарског Јеронима. Свечаном евхаристијском сабрању присуствовао је и Епископ ваљевски г. Милутин.

Свештенство и ђакони Архиепископије београдско-карловачке и других епископија саслуживали су Свјатјејшем Српском Патријарху, док је Певачко друштво Мокрањац под диригентским вођењем Јелене Јеж узносило молитве Господу и појало кондак и тропар Романовима.

Верни народ се данас причестио светим тајнама из два путира: у рукама Патријарха српског Иринеја и Епископа топличког Арсенија.

После свете Литургије Свјатјејши је изјавио да је ово велики дан за сестринску помесну Руску Православну Цркву, за сав православни свет, а посебно и за нашу Српску Православну Цркву и српски народ, који се увек у молитвама сећа и захваљује за многа учињена добра руског народа, Руске Цркве и државе. О царској Русији, почев од великог руског владара Петра Великог, до последњег у низу из царске династије, Николаја Другог Романова, Патријарх српски Иринеј је изложио кратак историјски преглед, подсећајући још једном на последње дане безумног злочина који су припадници бољшевичког режима починили над царском породицом.

„Био је то и крај царске Русије у коју су многи православни народи, и ми, упирали поглед очекујући и тражећи заштиту…“ – казао је Свјатјејши, али и додао да је смрт цара Николаја Другог, који је живео хришћанским, јеванђељским животом, постала расадник и ново семе православних хришћана који су у милионском броју пострадали током владавине бољшевичког режима. Небеска Русија је добила у моћи и значају, јер има много молитвеника пред лицем Божјим који ходатаје за сав род људски.

„Питање је да ли би ми данас постојали да није било Светог цара Николаја Другог да нас заштити пред Европом и да није поставио као услов да српска војска мора бити примљена и пребачена преко мора, сачувана! И то под условом да откаже пријатељство западним земљама. То је велико дело и можда је његовом страдању и крају те династије допринела његова интервенција и заштита нашег народа, пошто је неке изазвала и многе од непријатеља подгрејала да устану још више против њега и подигну народ да устане против свога цара,“  – подсетио је Свјатјеши данас после литургијског сабрања.

У подне је Његова Светост Патријарх српски Иринеј са архијерејима наше Цркве у крипти Спомен-храма Светог Саве дочекао Председника Републике Србије г. Томислава Николића и госте из врха државе, организаторе изложбе, представнике Руске Думе и њихове депутате.

Химнама Руске Федерације и Републике Србије, које су отпевали чланови Певачког друштва Мокрањац, означена је свечаност дана и овога света.

Први пут се у величанственој крипти Храма одржава изложбена поставка склопљена из блока историјских фотографија Карла Буле, који је у дужем периоду био званични фотограф царског двора, а делом од оригиналних фотографија, репродукција, копија уметничких слика, графика и других илустративних материјала, који прекривају 216 метара паноа. Пре настанка фотографије постојала су само уметничка дела, а у последњих двадесетак година руски уметници су створили галерију радова о судбини последњег цара и нације, сазнали смо од г. Драгомира Ацовића, који је говорио у име Организационог одбора за остварење овог значајног подухвата.

Поздравно слово на отварању изложбе упутио је Његова Светост Патријарх српски Иринеј: „Данас, први пут у овом светом простору, имам прилику да отворим једну значајну изложбу, Руске државе и Руске Православне Цркве, која се односи на династију Романових. Данас се сећамо велике династије која је четири стотине година водила руски народ и сећамо се једног трагичног догађаја велике царске породице Николаја Другог, која је на данашњи дан 17. јула 1918. године мученички пострадала за веру. Драго ми је што се изложба отвара у храму Светог Саве, највећем поносу наше Цркве и нашега народа, и надам се да ће  и убудуће сваки велики догађај имати прилику да се обележи у овом простору…!“

Патријарх српски Иринеј је захвалио свима који су допринели да се организује изложба.

Председник Србије г. Томислав Николић је истакао да је „изложба изузетно значајна из много разлога: зато што мученичка смрт царске породице Романов није означила само крај једне епохе у Русији, мада је Русија највише пропатила због тога. Њихово убиство је, скривено под знаком другачијих идеја, било покушај уништавања свесловенства и искрене оданости православљу, оданости Христовом учењу и спасењу у вери…“

„Негде у времену од једног века, плаћајући данак идеологијама и идолопоклонствима, нарочито после Другог светског рата, престали смо не да се сећамо, већ и да учимо како бисмо имали чега да се сећамо… У том корпусу очекиваног, добровољног брисања сећања на саме себе, изгубили смо и царску породицу Романов. Зато је назив наше данашње изложбе изузетно речит „Четири века Дома Романових – буђење сећања“. Учење о Дому Романових је и учење о једном значајном делу једва један век удаљене српске прошлости… Наш је историјски и људски дуг да памтимо и благодаримо за сву несебичну помоћ којом су нас Романови обасипали кроз историју. Нека ова крипта постане учионица у којој ћемо упознати и нешто научити о пријатељима и пријатељству, о државницима и прогресивним политикама које несебично помажу слабије од себе,“ казао је Председник Србије г. Томислав Николић

На паноима који говоре о земљи и народу, времену цара Николаја Другог, о породици, на онима који носе наслов: Бити цар, Пут до престола, Император као симбол и судбина, гледамо данас историју уназад, промишљамо о њој, видимо успон и пад, слом и поновну славу Русије, за коју је патријарх Иринеј рекао: „Видимо данас да Русија поново устаје на своје ноге, и већ је устала, обновила је хиљаде и хиљаде порушених храмова, а исто толико изградила нових. Русија је васкрсла и, можемо казати, вратила се слави својој и угледу своме који је имала и који има и данас у свету.“

Данашњем сабрању присуствовали су престолонаследник Александар Карађорђевић, представници Кабинета Предедника Републике г. Иван Мркић, проф. др Оливер Антић и гђа Јасмина Митровић Марић; представници Руске Думе г. Михаил Владимирович Дегтарјов и г. Николај Валујев (првак света у боксу), заменик председника Одбора Светог Синода Руске Православне Цркве за омладину свештеник Сергеј Шастин, директор РИСИ г. Леонид Решетњиков,  директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић са сарадником г. Гаврилом Грбаном, представници Одбора за градњу Храма Светог Саве, пуковник Стевица Карапанџин, директор Медија центра „Одбрана“, г. Дејан Томашевић, угледне личности јавног и културног живота.

Зорица Зец

Извор СПЦ