У ЦРКВАМА И ШКОЛАМА У ОПШТИНИ АЛИБУНАР САВИНДАН ЈЕ СВЕЧАНО ОБЕЛЕЖЕН

mladi govorili stihove posvećne Svetom Savi

СВЕТИ САВА ПОНОС СРПСКОГ РОДА

Дан посвећен највећем српском просветитељу, духовнику, учитељу и државнику Светом Сави у општини Алибунар  свечано је обележен, литургијама у храмовима српске православне цркве и приредбама  у Основним Школама у којима су пригодним програмом ученици и наставници, песмом, рециталом и беседом подсетили на лик и дело  Светог Саве.

Изузетно свечано  било је у Банатском Карловцу, Владимировцу, Добрици, Иланџи, Селеушу  и Алибунару где су свечану литургију скупа служили протојереј-ставрофор Борко Лукић и свештеник сестринске румунске православне цркве Петар Маран.Малишани су рецитовали песме које је за ову прилику припремио вероучитељ Љубомир Лукић и били награђени слатким пакетићима.Програм је настављен беседом свештеника у црквама, освећењем и резањем славског колача и дељењем переца.У основној школи „Братство Јединство „у Алибунару  поменути свештеници  обавили су освећење и резање славског колача.Овом приликом протојереј-ставрофор Борко Лукић је је указао на значај образовања, васпитања, вере и позвао  наставнике да уче децу  правим вредностима, православљу,  светосављу, да препозају правду, истину,  буду добри људи и  чешће посећују храмове, пале свеће за душу својих предака, да поштују обичаје и ближње своје.Школски хор под руководством  наставника Јонела Драгића извео је светосавску химну, у наставку уследио је предиван програм   и рецитал којег  су припремиле наставнице Марија Кнежевић  и Елеонора  Гетејанц  а говорило се о животу Светог Саве. Директорка школе Оливера Дадић  говорила је о највећем српском просветитељу: „Свети Сава је је заувек књига отворена коју треба читати и чијим се делима треба руководити, следити његове смернице које нас воде правим путем.Угледајмо се на његову скромност, могао је бити владар а определио се да служи свима, могао је да буде ратник и господар али није  јер се борио на другачији начин, знањем, добротом  и љубављу, вредностима које нас уче да будемо добри људи и чинимо добра дела.Мирио је непријатеље с пријатељима  и завађену браћу „.У холу школе приређена је изложба ликовних радова  на којима је  лик Светог Саве онакав  како су га ученици уз подршку наставника ликовног васпитања, кичицом и бојом  замислили и нацртали.Празничну атмосферу затекли смо и  у суседној  Средњој економској школи  где  су  свештеници обавили  духовно обележавање дана    а јабуку кумства  славе  за наредну годину  из руке свештеника  Лукића преузела је  професорка Габриела Радојевић а  уз подршку професорица  српског  језика Весне  Николић  и Јоване Кешански  ученици су извели  Светосавски програм .

Поводом Савиндана  директор Средње Економске школе “Доситеј Обрадовић „ у Алибунару  Саша Лекић  у присуству Председника Општине Алибунар Душана Дакића , начелнице јужнобанатског  Округа  Данијеле Лончар, гостију  и чланова колектива  дао је на коришћење реконструисани кабинет за  куварство у коме ће се  након вишегодишње  паузе млади   образовати за поменути профил занимања .Лекић је захвалио представницима Локалне управе која је овај  подухват финансијски  подржала са 1,7 милиона динара.

Ференц  КОСО