Свима ћу обзнанити чудеса твоја Преподобна Мати…. Из акатиста Преподобној мати Параскеви

jasi 2013 2

Румунски град Јаши је и ове године био препун ходочасника из целога света који су се сабрали да молитвено прославе празник Преподобне Мати Параскеве чије се Свете Мошти налазе у Саборном храму тога града. Три дана раније Свете Мошти су биле Литијом постављене на платоу испред Саборнога храма испред кога је већ био формиран ред ходочасника који је на сам празник Преподобне Параскеве досегао пет километара тако да се на ред чекало од двадесет до двадесет и пет сати. Са дивљењем треба поменути житеље, парохије и Манастире града Јаши који су се потпуним залагањем трудили да комадом хране или топлим напитком окрепе ходочаснике који су са побожношћу и смирењем, читајући молитве и акатисте чекали да стигну на ред и целивају своју драгу Светитељку. jasi 2013На дан Празника Света Литургија је служена на бини испред катедралног храма. Светом Литургијом је началствовао Високопреосвећени митроплит деркошки Апостолос, егзарх Босфора и Тракије (Цариградска Патријаршија) са двадесет и два архијереја из Румунске Цркве и других помесних Цркава. И наша Српска православна црква је имала свога представника на овој величанственој прослави у лику Његовог Преосвештенства Господина Никанора, Епископа банатског коме су у пратњи били Игор Станковић, ђакон Епархије банатске и јеромонах Клеопа ( Стефановић), докторант Православног богословског факултета ”Др Димитрије Станилоае” у граду Јаши (клирик Епархије сремске) који се ставио на располагање Његовом Преосвештенству као преводилац. Епископ Никанор је у Јаши стигао 12. октобра. Срдачно га је примио Његово Високопреосвештенство Г. Теофан, митро- полит Молдове и Буковине који је изразио своју велику радост због присуства Његовог Преосвештенства на овај веома велики празник, као представника сестринске Цркве која је такође имала ту част да више од једног века чува Мошти велике Светитељке. jasi 2013 113. октобра Његово Високопрео- свештенство је са свим присутним архијерејима из Румунске и гостима из сестринских Цркава осветио једну од најстаријих храмова града Јаши посвећен Светоме Сави Освећеном, који је прошао кроз темељну рестаурацију. Током Свете Литургије пригодну беседу је одржао Епископ банатски Никанор у којој је истакао у првом реду везе наша два братска народа кроз Светитеље Светога Саву Освећеног и Преподобну Мати Параскеву као и духовну везу Светога Саве Освећеног и Светога Саве Српског. На сам дан празника Преподобне Мајке Параскеве 14. октобра Света Литургија је служена на великом подијуму испред Катедралнога храма. Јерарси, свештено- служитељи и ђакони су се из Митрополијског двора где је било облачење у одежде, прво упутили ка балдахину где су биле постављене Свете Мошти Преподобне, Светог Симеона Дивногорца које су за ову прилику донешене из манастира Њамц и копија Чудотворне иконе Мајке Божије Продромица која вековима чува светогорски румунски манастир Продрому, на поклоњењење а потом упутили ка месту где је служена Света Литургија. Лепо је поменути праксу ове митрополије да сваке године за празник Свете мати Параскеве уз Њене Свете мошти бивају донешене Свете Мошти и других Светитеља из Румуније а и из других Православних земаља. По последњим статистичким подацима Светим Моштима се поклонило око 50.000 верника из целога света. У уторак 15. октобра свечаном Литијом Мошти Преподобне Мати Параскеве су враћене на своје место под велелепни балдахин у Саборном храму, Мошти Светога Симеона су отпраћене у манастир Њамц, а Чудотворна Икона је отпраћена у Букурешт где ће остати у параклису који је привремено саграђен на месту на коме се зида велелепни саборни храм “Спасење народа“. Нека би дао Бог да Светитељи буду ти који ће у наше дане сједињавати верне своје од краја до краја Васељене.

Јеромонах Клеопа Стефановић, Докторант на Православном богословском факултету Др Димитрије Станилоаие Јаши.