СВЕТИ НИКОЛАЈ ЦРКВЕНА И КРСНА СЛАВА У СРБА

Sveti Nikolaj_resize

У преко 600 храмова Српске православне Цркве у земљи , свечаном литургијом и резањем славског колача у присуству бројних верника 19. децембра обележена је Црквена, крсна и породична слава Свети Николај. Посебно свечано уз учешће Црквено- градског хора „Света Три Јерарха“ било је у српској Цркви у Алибунару где је богослужење обавио протојереј ставрофор Борко Лукић.У пригодном обраћању протојереј Борко је бираним речима испуњеним духовношћу рекао :”Свим свечарима желим срећну богословену крсну славу Светог оца Николаја , архијепископа мириклиског чудотворца, једног од учесника на првом васељенском Сабору 325 године одржаном у Микеји. Свети отац Николај честа је слава у српском роду , сматра се да га пола Срба слави као заштитника и патрона а остали као крсну славу или на њу иду.Свети отац Николај уједно је и равнатељ, како каже духовна песма Правило вере и образа кротости .Он је значи био борац за праву истину,праву веру а то доказују и многе анегдоте везане за његово име и чудеса која се у његово име дешавају ,да се обратимо светом оцу Николају”. Овом приликом протојереј ставрофор Борко Лукић је становницима општине Алибунар пожелео да Новогодишње и духовне празнике проведу у радости и весељу с поруком да на земљи међу људима владају мир и добро.

Ференц КОСО