Света великомученица Марина прослављена у Кикинди

Већ хиљаду и седамсто година Црква Христова прославља Великомученицу Марину – Огњену Марију. Света Марина је несхватљивом љубављу према Господу Исусу Христу победила своја страдања и потврдила – Христос је васкрсао. Она нас и окупља око светог места близу Кикинде, око места где је од давнина извор воде који је по сведочанствима многих извор исцељења душе и тела. Света места настају тамо где су живели, пребивали или која су благословили Свети људи или који су од Бога дати на утеху и исцељење. Благодат која се излије на материју оставља последицу по човека пошто га враћа у првобитно достојанство.

Водица се први пут помиње 1837. а 1865. год. се подиже богомоља на месту где је извор. Сваке године на празник Свете великомученице Марине се Црква окупља на овом месту па тако и ове године умировљени Епископ милешевски Г. Филарет по благослову Епископа банатског Г. Никанора је служио празнично Бденије и Свету Архијерејску Литургију са свештенством кикиндског и новокнежевачког намесништва. У својој беседи Епископ Филарет је позвао народ да не оставља и не заборавља Цркву. Црква је увек са својим народом делила добро и зло ни није га остављала. Ни данас када је тешко српском народу и целом човечанству. Све је пролазно али светост Цркве је вечна. Зато је важно да се човек освећује благодаћу Божијом молећи се Светима. Нисмо ни свесни какав благослов има град Кикинда са светим местом као што је Водица. Овде је утеха, овде је благослов, овде је мир, овде је љубав, овде је здравље али зависи од човека колико ће бити привржен светињи и колико ће добити благослова Божијег нагласио је Епископ Филарет.