СВЕТА ТАЈНА КРШТЕЊА У ОКРУЖНОМ ЗАТВОРУ У ПАНЧЕВУ

КРШТЕЊЕ (грч: Βάπτισμα или Χριστιανισμός) односно Света Тајна Крштења јесте начин да се уђе у Цркву Христову, заједницу народа Божијег коме је глава Христос. У одељку из Светог Јеванђеља које се чита у току чина Крштења, између осталог, налазимо и заповест Христову: “Идите и начините све народе мојим ученицима, крстећи у име Оца и Сина и Светога Духа.” (Мт 28,19) Имајући ово у виду крштење би требало бити доступно свима који изразе жељу да уђу у Цркву Христову ма где се они налазили (затвори, болнице, касарне…) Протонамесник Радослав Милановић је одлуком Епископа банатског Господина Никанора постављен у децембру 2009. године за духовника Окружног затвора у Панчеву и одлази по позиву да причешћује, исповеда и разговара са осуђеним лицима. Све молбе затворених лица у којима они траже посету свештеника се на време обрађују и позива се духовник. У јануару ове 2014. године осуђено лице је изразило жељу да се крсти и протонамесник Радослав Милановић је у разговору са управом затвора договорио термин и све потребно да се Света тајна крштења обави. Крштење је извршено 13. јануара 2014 године у Окружном затвору у присуству кума, такође осуђеног лица,сведока и радника те установе. Овде је битно нагласити да ово до сада није забележен случај. По изјави затворских стражара крштење се није обављало над осуђеним лицима. Такође можемо истаћи одличну сарадњу затворске управе и радника са свештеником приликом обављања верских дужности у овој установи.

протонамесник Радослав Милановић Старешина храма Успења Пресвете Богородице у Панчеву