СВЕЧАНОСТ ОСВЕЋЕЊА ТЕМЕЉА ХРАМА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У ДУЖИНАМА

duzine 2013 1У суботу 26.октобра 2013. године на дан Светог мученика Карпа и Свете новомученице Злате Мегленске у селу Дужине Општина Пландиште Епископа банатског Г. Г. Никанора дочекало је свештенство и велики број верника. Преосвећени Епископ и свештеници (протонамесник Миломир Тодоровић, јереј Жељко Стојић, јереј Недељко Јанковић, јереј Далибор Тодоровић и ђакон Игор Станковић) прво су осветили Часни крст на темељима храма, а потом и саме темеље полажући у њих камен темељац. Протонамесник Миломир Тодоровић прочитао је запис храма пред верним народом који је потом Преосвећени Владика са Председником Грађевинског одбора Г. Душаном Тасевским положио у темеље. Затим је Преосвећени Владика пред верницима и представницима општинских власти и дародавцима у својој беседи рекао да су наши преци надахнути вером у Господа и побожношћу, подигли многе цркве, где су славили име Божије, где су упућивали молитве за здравље и за добро нашег народа. Цркве су увек биле зборишта и места окупљања у којима је наш народ очувао веру своју и прикупљао снагу и наду у бољу будућност и да молитвама Богородице којој је храм и посвећен. Она нас чува и даје снаге да започето дело и завршимо. За све вернике и госте приређен је свечани ручак у сали сеоског дома културе. Целокупни овај догађај подстиче нас да подижемо и унутарњи храм нашег срца и савести, наше душе и нашег бића.

Протонамесник Синиша Лакичин, Администратор парохије у Дужинама