Свечана прослава 700 година од рођења Светог Сергија Радоњешког у Русији

untitled

На основу одлуке Светог архијерејског синода Српске православне цркве Број 894/ зап.621. од 26. јуна 2014. године, а по позиву Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Господина Г. Кирила Бр.01/2206. од 4. маја 2014. године, Његово Преосвештенство Епископ банатски Господин Никанор је у име Српске православне цркве узео учешћа у прослави 700 година од рођења Преподобног Сергија Радоњешког, у Светотројицко-сергијевској Лаври, од 16. до 19. јула 2014.  године, у саставу трочлане делегације, коју су још сачињавали високопречасни протојереј-ставрофор Борислав Петровић, парох из Ст.Албанса – Мелбурн, Епархија аустралијско-новозеландска и пречасни протођакон Игор Станковић, Секретар Епархијског црквеног суда Епархије банатске и парохијски ђакон при Саборном храму Светог Оца Николаја у Вршцу.

Викарни Епископ моравички Г. Антоније је са благословом Патријарха московског и целе Русије Г. Кирила, дочекао делегацију СПЦ и био све време њиховог боравка у Русији са њима. Смештај им је уприличен у Даниловском манастиру у Москви, Хотел „Даниловскаја“.  Његова Светост Патијарх московски и целе Русије Господин Г. Кирил је 17. јула 2014.године у 10.30 часова уприличио пријем свих делегација православних помесних цркава у згради Московске Патријаршије, и том приликом су сви чланови делегација добили пригодне поклоне, а такође су и даривали Патријарха Г. Кирила пригодним поклонима.  Празнична Света архијерејска литургија, којом је началствовао Патријарх московски и целе Русије Господин Г. Кирил, уз саслужење свих чланова делегација помесних православних цркава и мноштва архијереја, монаштва и свештенства Московске Патријаршије, служена је у Светотројицко-сергијевској Лаври 18. јула 2014. године, након које је одржан пригодан празнични програм уз званична обраћања свима присутнима Његове Светости Патријарха московског и целе Русије Господина Кирила и Господина Владимира Владимировича Путина, Председника Руске Федерације. По завршетку званичног дела богослужења и обраћања, сви присутни су приступили целивању Светих моштију Преподобног Сергија Радоњешког у храму Свете Тројице у Сергије-тројицевској лаври.  Након овога прешло се у салу патријарховог конака у Светотројицко-сергијевској Лаври, на свечану седницу (затвореног типа, без новинара и присуства телевизија) са Патријархом московским и целе Русије Г. Кирилом и свим члановима Светог архијерејског синода Московске Патријаршије, којој је присуствовао и Господин Владимир Владимирович Путин, Председник Руске Федерације. Након ове седнице Патријарх московски и целе Русије Г.  Кирил прогласио је завршетак официјалног дела прославе.

Све делегације су незванично посетиле место рођења Преподобног Сергија Радоњешког у селу Радоњеж, и црквену фабрику „Софрино“.

Сви чланови делегације СПЦ су путовали о своме трошку, тако да никоме званично нису били на терету.

Протојереј мр Нинослав Качарић,

Секретар Епархије банатске