СЛАВА МАНАСТИРА ВОЈЛОВИЦЕ

Високопречасни протојереј Љубиша Милић, В.Д. Архијерејског намесника црепајског, који замењује панчевачког у одсуству, служио је у уторак, 26. јула 2016. године, Свету Литургију у Светоархангелском храму манастира Војловице, уз саслужење протонамесника Желимира Јовановића – пароха новокозарачког, јереја Жељка Младеновића – пароха панчевачког, јереја Ненада Антића из Београда и хонорарног ђакона Ненада Савића из Панчева. Чтецирали су катихета мр Мирко Петровић, који је и Апостол читао, и теолог Ненад Бартоле из Панчева. У славу Господњу и част Светог Архангела Гаврила су појали Стојан Оморац, Ксенија Милосављевић и Сандра Билбија из Панчева.Празнично Бденије уочи спомена Сабора Светог Архангела Гаврила је служио јереј Милош Пешић – парох панчевачки, који замењује у одсуству старешину храма Успења Пресвете Богородице – протојереја-ставрофора Радослава Милановића. За певницом су појали јереј Чедомир Милосављевић и Стојан Оморац из Панчева.

Облачно време и киша нису омели литију око манастирског храма. Славски колач је преломио протојереј Љубиша Милић. Сем славског колача, кољива и свеће, овогодишњи кум славе – господин Слободан Ћирић из Панчева – се потрудио са породицом и браћом и сестрама у Христу и око богате славске трпезе. За наредну годину је кумство прихватила госпођа Марија Пилц из Панчева

Пре раздавања нафоре, протојереј Љубиша Милић, који је началствовао на Светој Литургији, присутним верницима изговорио поучн слово о Анђелима: Ево, браћо и сестре, данас празнујемо Бестелесне Силе [Небеске], Анђеле Божије, који су – свакако – од Бога створени, пре него што је Бог почео да ствара овај [земаљски] свет, пре него што је створио човека. Али, Бог, стварајући Анђеле, по Промислу Свом, одређује и службу њима. Они првенствено служе Богу пред Престолом Његовим, а онда – свакако – служе и овде нама људима. Велика је улога Анђела Божијих у спасењу овога света. Првенствено, Стари Завет је сав испуњен анђелским јављањима, а онда Нови Завет, па све до дана данашњега, драга браћо и сестре, и у овој нашој новој историји, Анђели су непрестано ту међу нама, чувају нас и штите и одигравају своју велику улогу. Највећа улога, која је јако битна за род човечији, за спасење човека, јесте ова улога коју је управо Анђео Божији – Свети Архангел Гаврило, чији спомен данас празнујемо – одиграо за род човечији, а то је његова улога Благовеститеља и Благовесника, када је јавио Пресветој Богородици да ће Она [бесемено] зачети и да ће затруднети и родити Сина Божијег – Господа Исуса Христа, и да ће самим тим започети и спасење рода људскога, које је Бог обећао још у ономе моменту Старога Завета, када је Адама изагнао из Раја и када му је рекао да га неће оставити, него да ће му послати спасење. Дуго се чекало на тај догађај и зато та Блага вест Архангела Гаврила, коју је он саопштио Пресветој Богородици, јесте заиста и најрадоснија вест, коју је род човечији и коју је човек могао да чује овде на земљи. И онда кроз цео Нови Завет имамо јављање Анђелâ Божијих, који благовесте. Када се родио Господ Исус Христос, Син Божији, пастири су чули како Анђели певају на Небесима: Слава Богу на висини, и на земљи мир, међу људима добра воља. А оно што је, драга браћо и сестре, јако важно и битно, јесте свакако и да, по учењу наших Светих Отаца, сваки човек када се крштава и када ступа у живу Цркву Божију, добија свог Анђела чувара, који га током живота чува, прати и штити. Али, узалуд је, ако наш живот није беспрекоран и чист. Анђели Божији оног момента, када човек греши, удаљују се од човека. Чим човек почне да се исправља, они се њему приближују. Зато је, браћо и сестре, јако важно и битно да водимо рачуна о нашем животу, да пазимо шта чинимо, шта и како радимо, како бисмо непрестано били под заштитом Небеских Бестелесних Сила – Анђела Божијих, а првенстено нашега Анђела чувара. Заиста, браћо и сестре, поготово у новом веку, и у овом сада живљењу, где је брзина непрестана, Анђели – верујем, а тако говоре и сведоче наши Свети Оци – имају велику улогу у спасењу човека, чувајући и штитећи човека. Непрестано смо сви на радним местима, на пословима, сви смо за воланом.Колико само Анђели пута ту утичу, сачувају нас од ко зна какве несреће, која би задесила човека да није њихове улоге овде међу нама. Стога, да празнујемо, онако како то доликује, [спомен] Светитеља Божијег, Анђела – Светог Аргангела Гаврила, [јер,] како каже Свети Филарет Московски, да ми треба Светитеље добро, побожно и честито да празнујемо, јер – каже – они у тај дан [спомена], одвајају се од Неба и силазе и обитавају овде међу нама.Зато је потребно да и ми на најбољи могући начин и најдоличније празнујемо њихово присуство овде међу нама. Некa је сретно и Богом благословено, нека вас Господ благослови, Свети Архангел Гаврило заштити и сачува, и да дâ Господ да дочекамо у срећи и напретку да се овде догодине састанемо и да прославимо овај дан и Празник.
Амин.
Високопреподобном игуману војловичком Димитрију (Лазићу) сви благодаримо на гостољубљу и очинској љубави.
инж. Стојан М. Оморац