РУКОПОЛОЖЕЊЕ У ПАНЧЕВУ

У недељу 6. по Духовима, 8. јула 2018. године, када Црква празнује спомен Преподобномученице Февроније девице и Светих муромских Чудотвораца благоверног кнеза Петра и кнегиње Февроније, Његово Преосвештенство Епископ банатски Г. Никанор служио је Архијерејску Литургију у Светом храму Успења Пресвете Богородице у Панчеву. Саслуживали су Високопречасни протојереји-ставрофори Стеван Урошев из Панчева, Радослав Милановић, Старешина храма, Радослав Радмановић, Архијерејски намесник панчевачки и Љубиша Милић, Архијерејски намесник црепајски, јереј Душан Грујић из Панчева, ђакон Предраг Ненин из Зрењанина и ђакон мр Мирко Петровић из Панчева. Појали су протојереј-ставрофор Огњен Вељанчић, Старешина Саборног храма у Вршцу, протонамесник Слађан Тубић и хонорарни ђакон Ненад Савић из Панчева.

По завршетку Великог входа и полагања заклетве, коју је ђакон Мирко Петровић потврдио целивањем Светог Јеванђеља и Часног Крста, савршен је Чин хиротоније презвитера, којим је Његово Преосвештенство Епископ банатски Г. Никанор рукопроизвео „Мирка, благочестивог ђакона у презвитера“ и помолио се са саслужитељима да „дође на њега благодат Свесветог Духа“. Као новорукоположени презвитер, први се причестио међу свима осталима који су саслуживали Архијереју, први пут је прочитао заамвону молитву и по свршетку Свете Литургије први пут раздавао антидор (нафору) присутним верницима.

Новорукоположени јереј Мирко Петровић је рођен 5. септембра 1975. године у Београду. Први степен свештенства је примио 2001. године, када је постављен за чтеца Светог храма Успења Пресвете Богородице у Панчеву. Дипломирао је на Богословском факултета Српске Православне Цркве у Београду 2003. године, а магистрирао на Православном Богословском факултету Универзитета у Београду 2010. године. Катихета је од увођења верске наставе школске 2001/2002. године. Постављен је за катихету у Гимназији „Урош Предић“ у Панчеву. У брачну заједницу је ступио 2017. године са изабраницом Живаном, рођ. Крчадинац, из Панчева. Имају сина Михаила. На Велику Госпојину 2017. године, Владика Никанор га је рукоположио у чин ђакона у Светом храму Успења Пресвете Богородице у Панчеву, где је нешто више од десет месеци провео у саслуживању, појању и осталим ђаконским дужностима.

На примању свештеничког сâна, оцу Мирку Петровићу је најпре честитао Владика Никанор, братство Светог храма Успења Пресвете Богородице у Панчеву, а потом и верници који су примали нафору из његових руку.

Његово Преосвештенство Епископ банатски Г. Никанор је у својој беседи посебно нагласио да се Благодат приликом Чина хиротоније презвитера не излива само на рукополаганог, већ и на храм и на читаво место (град) у коме се савршава Тајна свештенства.

Аутор чланка:

инж. Стојан М. Оморац, појац