РАДОСНА ВЕСТ

Некад нам се чини да живот који живимо јесте оригиналан и непоновљив, некад нам се чини да време и околности у којим живимо никада нису биле овакве какве су сад , међутим ако само мало боље погледамо у историју видећемо да све што се дешава нама данас, да се то све већ дешавало некад и неком пре нас. Људи су се рађали и умирали, сунце је излазило и залазило, природа је цветала и венула и све што се дешава је некако старо, јер се већ много пута дешавало. Ако би човека и његов живот посматрали на овај начин лако би смо могли закључити да такав живот и није баш нешто на чему би се могло завидети. Међутим, оно што је једино ново, једино оригинално, једино спасоносно, јесте догађај из Витлејема из тако малог и на први поглед небитног Витлејема, догађај који Витлејем диже изнад свих градова. Пре мало више од два миленијума Друго Лице Свете Тројице – Бог Син, силази на свет и постаје човек. Ништа што се десило пре и после овог догађаја неможе се упоредити са њим. Према величини празника у нашем народу се организује и прослава. У Гају, малом селу на југу Баната, већ је прешло у традицију да је Божић дан на који весељу нема краја. На Бадњи дан у јутарњим часовима Литургијом почиње четвородневна прослава овог најрадоснијег празника. Већ око поднева народ из свих крајева села почиње да се окупља пред храмом Вазнесења Господњег. Убрзо се чује и поносни кас коња који као да знају колику светињу требају да пронесу кроз село. Поворка која се формира од неколико фијакера две чезе и мноштвом јахача на коњима прати шпедитер са бадњаком који се проноси кроз скоро све улице у селу ради Божијег Благослова. Путања поворке се завршава пред Црквом где се у молитви сви окупљамо и од Бога просимо благослове за будућу годину. Кум који се мења сваке године припрема послужење за све присутне и тако преко материјалних дарова од Бога добија нематеријална добра за себе и своју породицу. Иза ове скупине остаје ватра која чека јутарњу молитву која почиње у 5 сати ујутру и својим звонима објављује радосну вест ХРИСТОВО РОЂЕЊЕ.

јереј Бојан Куљанин парох из Гаја